Világ hvg.hu 2021. szeptember. 13. 12:47

Tálib fegyveresek gyűrűjében tüntettek nők a tálibok mellett – videó

A demonstráció résztvevőit állig felfegyverzett férfiak kísérték.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Több száz burkát viselő nő tüntetett szombaton Afganisztán fővárosában az országot néhány hete elfoglalt tálibok mellett. A kabuli demonstráció résztvevői a tálibok zászlóját lengették, és többek között „támogatjuk az Afganisztáni Iszlám Emirátust”, valamint „elégedettek vagyunk a mudzsahedek hozzáállásával és viselkedésével” feliratú transzparenseket tartottak.

A tüntetést a 2001. szeptember 11-i események évfordulójára időzítették – adta hírül a Deutsche Welle.

A hírtelevízió által aprólékosan megtervezettnek leírt demonstráció résztvevői az egyik kabuli egyetemhez vonultak, ahol többen Nyugat-ellenes beszédet mondtak. Továbbá kifejezték, hogy támogatják az újonnan bevezetett szegregációs szabályokat.

A nőket kabuli felvonulásukon fegyveres tálib harcosok kísérték.

Jogvédő szervezetek aggódnak az Afganisztánban élő nőkért, annak ellenére is, hogy a tálibok arról beszélnek, tisztelik a jogaikat. A múlt héten az ország új vezetői betiltották a sportot a nők számára, és azt is kikötötték, hogy tanulni csak a férfiaktól elszeparálva járhatnak.

Ugyancsak a múlt héten több, a nők jogaiért tartott tüntetést vertek szét a tálibok, akik arról is döntést hoztak, hogy a demonstrációkon a jövőben csak előre jóváhagyott feliratokat és képeket lehet majd felmutatni.

Afgán szakértő: Ha a világ magára hagyja Afganisztánt, az olyan káoszba süllyedhet, mint Jemen

Nagy a félelem, és sok idő kell ahhoz, hogy a tálibok bebizonyítsák, nem a régiek, de világnak tárgyalnia kellene velük, mert most sokkal erősebbek, mint korábban - véli Yousufi Qais, Magyarországon élő és oktató afgán biztonságpolitikai szakértő.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.