Világ MTI 2021. augusztus. 18. 17:27

Kiderült, hová menekült az afgán elnök

Korábban Tádzsikisztán, Üzbegisztán sőt Omán is szóba került mint a Kabulból a hétvégén titokban elmenekült elnök lehetséges menedéke.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Arab Emírségekben tartózkodik Asraf Gáni afgán elnök – közölte az ország külügyminisztériuma. A tárca bejelentése szerint Gánit és családját humanitárius okokból fogadták, további részleteket azonban nem árultak el. Gáni a hét végi, tálib hatalomátvétel előtt nem sokkal menekült el Afganisztánból.

A sajtóban korábban találgatások terjedtek arról, hová ment az elnök. Egyes források Tádzsikisztánról, mások Üzbegisztánról, Ománról számoltak be. Az biztos, hogy Gáni titokban hagyta el az országot, és hivatalosan nem mondott le tisztségéről. Távozásakor kijelentette, azért hagyta el Afganisztánt, hogy elkerülje a „vérontást”, mivel szerinte a tálibok készek voltak megtámadni a fővárost, hogy elmozdítsák őt a hatalomból.

Az Egyesült Arab Emírségek egyike volt annak a kevés országnak, amely kapcsolatokat tartott fenn a tálibokkal 1996-től 2001-ig tartó afganisztáni uralmuk idején. 2001-ben aztán megszakították ezt a kapcsolatot, miután utóbbiak megtagadták, hogy kiadják az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet akkori vezetőjét, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kitervelésével vádolt Oszama bin Ladent.

A tálibok májusban átfogó offenzívát indítottak az afgán kormányerők ellen, kihasználva, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. A nemzetközi csapatok kivonása után pedig alig néhány nap alatt, gyakorlatilag ellenállás nélkül vonták ellenőrzésük alá Afganisztánt a szélsőségesek. A legfrissebb afganisztáni fejleményekről itt tájékozódhat:

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.