Adam Bodnar lengyel emberi jogi biztos az ítélettel kapcsolatban azt mondta, a döntés újabb lépést jelent afelé, hogy Lengyelország elhagyja az uniós jogot.
Alkotmányellenesnek minősítette szerdán a lengyel alkotmánybíróság az Európai Unió Bírósága által ideiglenesen elrendelt intézkedéseket a lengyel bírák fegyelmi felelősségére vonatkozó szabályozással szemben.
Az alkotmánybíróság ítéletében úgy fogalmazott, hogy a lengyel bírók "nem válnak az Európai Unió bíráivá a közösségi jogszabályok alkalmazása során", emellett hangsúlyozta, hogy a lengyel legfelsőbb bíróság fegyelmi kamarája az egyetlen, amely szankcionálási jogkörrel bír a lengyel igazságszolgáltatásban.
A varsói üléssel szinte egy időben Rosario Silva de Lapuerta, az uniós bíróság alelnöke ismertette a luxemburgi székhelyű bíróság témába vágó határozatát, amellyel az EU ismét felszólította Lengyelországot, hogy "azonnal függessze fel" a lengyel fegyelmi kamara által elfogadott döntések alkalmazását, mivel úgy ítélte meg, hogy a kamara "függetlensége és pártatlansága nem szavatolt". Az EU-bíróság közleményt is kiadott, amelyben emlékeztetett arra, hogy később hoz az ügyet érdemben elbíráló ítéletet, továbbá leszögezte, hogy "a jelen rendelkezés nem befolyásolja az alapkereset kérdését".
A lengyel alkotmánybíróság döntésének kihirdetése után Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter, főügyész kijelentette: "megelégedéssel fogadta az egyetlen lehetséges ítéletet". "A lengyel alkotmány és a jogszerűség elsőbbséget élvez azokkal a kísérletekkel szemben, hogy megpróbálják politikailag felhasználni az Európai Unió szerveit annak érdekében, hogy megkíséreljenek beavatkozni tagállamok belügyeibe, ez esetben Lengyelországéba" - jelentette ki.
Lengyel igazságszolgáltatás: újabb konfliktus várható az EU bíróságával
Recseg-ropog a lengyel bírósági rendszer, a krízist elmélyítheti, ha az Európai Bíróság ítéletben erősíti meg, hogy a varsói szabályozás ellentétes az uniós joggal, ezért meg kell semmisíteni.
Ziobro ezenkívül kijelentette azt is, hogy "a lengyel alkotmány a legfontosabb jogi okmány az országban", utalva arra a folyamatban lévő ügyre, amelyben várhatóan csütörtökön hirdetnek ítéletet, kimondva a lengyel jog elsődlegességét az uniós törvényekkel szemben.
Adam Bodnar lengyel emberi jogi biztos az ítélettel kapcsolatban úgy vélekedett: a döntés újabb lépést jelent afelé, hogy Lengyelország elhagyja az uniós jogot, és de facto leválasztja Lengyelországot az európai jogszerűségről.
A vita lényege az, hogy a lengyel parlament négy éve úgy döntött: az alkotmánynak az a mondata, hogy az Országos Bírósági Tanács többségét a bírák képviselőinek kell adniuk, nem azt jelenti, ahogyan húsz éven át értették. Tudniillik ezeket a tagokat addig a bírói kar választotta. Azok is a bírák képviselői, akiket egy jelölési folyamat után a parlament kormánypárti többsége választ – mondták ki, és ez történt. Gondosan kiválogatták, kik kerültek be. Ezáltal a bírói kinevezésekre és előléptetésekre az államfőnek javaslatot tenni egyedül jogosult testület átpolitizálódott.
Ezután hoztak létre a Legfelső Bíróságon egy fegyelmi kamarát, amely a bírák fegyelmi és büntető ügyeiben illetékes, és amelybe jórészt olyan jogászokat választott ez az átpolitizált Országos Bírósági Tanács, akik sosem voltak bírák, hanem ügyészek, akiknek gyakran van konfliktusuk a bírákkal, hiszen nem minden vádindítványuk győz. Előbb maga a Legfelső Bíróság plénuma mondta ki, hogy ez a testület nem tekinthető bíróságnak, mert nem független szerv jelölte – Andrzej Duda köztársasági elnököt mindez nem érdekelte, ő aláírta a kinevezéseket.
Az uniós bíróság tavaly áprilisban elrendelte a lengyel fegyelmi kamara rendelkezéseinek felfüggesztését, a varsói kormány ennek nyomán fordult a lengyel alkotmánybírósághoz, kérve a testület véleményét arról, vajon az EU-testület jogosult-e olyan előzetes intézkedések elrendelésére, amilyeneket Lengyelországgal szemben hozott.
(Képünkön: Zbigniew Ziobro)