A független hírszolgáltatás elhallgattatása olyan fontos, hogy még a szövetséges Egyesült Államokkal is vállalják a konfliktust.
A TVN hírcsatorna műsora népszerű Lengyelországban, de kritikus hangvétele, visszaéléseket leleplező oknyomozó riportjai miatt a mostani hatalom nem szereti. Nyíltan beszél a lengyel korrupciós ügyekről és a kormány vitáiról az Európai Unióval, többek között az igazságszolgáltatási reform miatt. A TVN földfelszíni sugárzási engedélye szeptemberben jár le, és már egy éve kérte a meghosszabbítását a médiahatóságtól, de nem kapott választ. Majd a héten megjelent egy kormánypárti képviselők által benyújtott, de a kormány által lelkesen támogatott törvényjavaslat, amely szerint nem kaphat rádió- és televízió-engedélyt olyan vállalkozás, amelynek 49%-nál nagyobb részesedésű végső tulajdonosa az Európai Gazdasági Térségen kívüli. Márpedig a TVN közvetlen holland tulajdonosának az anyacége az amerikai Discovery, amely éppen most olvad bele a Warnerbe.
Vagyis a tervezet célja nyíltan az, hogy az amerikaiak szüntessék be a földi sugárzást, vagy adják el tulajdonuk többségét. Máris elindult a találgatás, hogy valamilyen állami szereplő lehetne a vásárló. Például a 27,5%-os állami tulajdonrésze révén a kormány által ellenőrzött Orlen olaj- és gázipari óriás, amely a vidéki nyomtatott újságok és honlapok többségét fél éve szerezte meg egy német tulajdonostól. Azóta a főszerkesztők zömét leváltották, kritikus írások pedig nemigen olvashatóak.
Meg akarjuk akadályozni, hogy orosz vagy kínai kézbe kerüljön a lengyel média – érvelt Mateusz Morawiecki miniszterelnök (képünkön). Csakhogy ha ez lenne a cél, akkor biztosan lehetne olyan megfogalmazást találni, amely az Egyesült Államokra nem vonatkozna. Különösen annak tudatában, hogy az amerikai nagykövetség még Donald Trump elnök idején is rendkívül élesen tiltakozott a TVN elleni hatósági eljárások esetében, és félreérthetetlenné tette, hogy a sajtószabadság durva megsértésének tartaná az amerikai tv bármilyen korlátozását. A képviselet ezúttal is azonnal aggodalmát fejezte ki. A lengyel kormány és hagyományosan a lakosság is hangsúlyozottan Amerika-barát, és a vélt vagy valós orosz fenyegetés miatt nagyon fontos a katonai együttműködés. Ha a kormány ennek ellenére komoly összeütközést vállalna az USA kormányával, az azt mutatja, hogy nagyon rosszul tűri az egyetlen, igazán széles tömegekhez eljutó kritikus médiahangot.
Más kérdés, hogy keresztül tudja-e vinni ezt a törvényjavaslatot a parlamenten. Többsége június végén három képviselő kilépése miatt megszűnt, és bár azóta két korábbi kilépő visszatérésével helyreállt (most 231 tagja van a kormánypárti frakciónak a 460 fős szejmben), továbbra is bizonytalan a helyzet. Számos kormánypárti sem helyeselné a médiapluralizmus ilyen megcsonkítását, főleg az egyik kisebb koalíciós partner, a Jaroslaw Gowin vezette Megegyezés tagjai közül. Továbbá elakadhat a dolog a szenátusban is, ahol – bár csak egyetlen fővel – az ellenzék van többségben.
Azt tehát nem lehet tudni, hogy lesz-e ilyen törvény, de a bizottsági munka elkezdődött. A TVN igazgatósága közölte: nem enged semmilyen nyomásnak, és továbbra is nézőit szolgálja.
A Riporterek határok nélkül szervezet sajtószabadság-listáján Lengyelország – Magyarországhoz hasonlóan – villámgyorsan esik vissza. Míg 2015-ben Lengyelország az előkelő 18-ik helyet foglalta el, a legfrissebb listán már a 64-ik.