Világ hvg.hu/MTI 2021. július. 06. 16:53

Egy szó nélkül, az éjszaka közepén hagyták el Bagramot az amerikaiak

A légi támaszpont már az afgán kormányerők kezén van, az új parancsnok szerint azonban hamarosan megtámadhatják a tálibok.

Helyi idő szerint pénteken hajnali három órakor, értesítés nélkül hagyták el a Bagram légi támaszpontot az utolsó amerikai katonák. Az afgán hadseregnek csak órákkal később jutott tudomására, hogy a bázis kiürült – mondta a BBC-nek a létesítmény új parancsnoka, Aszadullah Kohisztáni tábornok.

Az amerikai hadsereg csaknem húsz év után vonult ki a támaszpontról, amely az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet és a tálibok ellen indított háború egyik központja volt. A bázisért mostanra az afgán kormányerők felelnek, Kohisztáni azonban arra számít, hogy a tálibok hamarosan támadást indítanak, hogy bevegyék.

Fülke: Milyen Afganisztánt hagyunk hátra?

A nemzetközi katonai koalíció kivonulásával és benne a magyar szerepvállalás befejezésével lezárul egy korszak Afganisztánban és a Magyar Honvédség történetében is. Arról, hogy ez mennyiben volt siker és milyen kihívások állnak ezután a magyar haderő előtt, Wagner Péterrel, a Külügyi Intézet vezető kutatójával beszélgettünk a Fülkében.

Az amerikaiak több millió kisebb-nagyobb tárgyat hagytak hátra a bázison a palackozott víztől kezdve a készételeken át páncélozott járművekig. A nehézfegyvereket magukkal vitték, a kisebb fegyvereket és azokhoz való lövedékeket azonban nem.

Az AP beszámolója szerint húsz perccel az amerikai katonák távozása után a bázist lekapcsolták az elektromos hálózatról, mire fosztogatók törtek át a kerítéseken, és elvittek minden mozdíthatót.

Még néhány hónap

A bagrami kivonulás a legegyértelműbb jele annak, hogy az utolsó 2500-3500 amerikai katona afganisztáni szolgálata is a végéhez közeledik. Joe Biden amerikai elnök azt ígérte, hogy az amerikai erők szeptember 11-ig elhagyják Afganisztánt.

MTI / EPA / Hedajatullah Amid

A NATO-szövetségesek többsége már a múlt héten kivonult. A német hadsereg utolsó egysége szerdán tért haza Afganisztánból. Németország az Egyesült Államok után a második legnagyobb létszámmal vett részt az afganisztáni NATO-misszióban.

Az Egyesült Államok biztonsági okokra hivatkozva nem közölte, hogy mikor hagyják el az utolsó amerikai katonák az ázsiai országot. A végleges kivonulás előtt a jelenleg török és amerikai katonák által biztosított kabuli nemzetközi repülőtér védelme is tisztázásra vár.

Tálib nyomulás

A szövetségesek kivonulása közepette a tálibok egyre terjeszkednek Afganisztánban. Az afgán kormányerők olyan milíciák ismételt életre hívásához folyamodtak, amelyek korábban kegyetlenkedtek. Austin Scott Miller, az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka utolsó helyi sajtótájékoztatóján sötét képet festett a biztonsági helyzetről. Miller szerint a jelenlegi trendek folytatódása polgárháborúhoz vezethet.

Leghosszabb háborúját zárja le az USA, de nincs oka ünnepelni

Az USA húsz év után lezárni készül az afganisztáni háborút, a feltétel nélküli kivonulás a kudarc beismerését és a tálibok visszatérését jelenti.

Korábban amerikai tisztségviselők biztosítottak afelől: az Egyesült Államok szerepvállalása még nem ért véget, az amerikai hadsereg szeptemberig fenntartja a jogot a tálibok elleni légi csapások indítására, hogy megvédje az afgán erőket.

Hirdetés