A közügyektől továbbra is el lesznek tiltva. Az ellenzéki spanyol pártok a legfelsőbb bíróságon támadják meg a kegyelemről szóló döntést.
Részleges kegyelemben részesült kedden kilenc katalán függetlenségi vezető, akiket a 2017 októberében alkotmányellenesen megrendezett katalán népszavazás és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt ítéltek 9-től 13 évig tartó börtönbüntetésre.
Ezzel a tettel a párbeszéd új időszakát kívánjuk megnyitni, és egyszer s mindenkorra lezárni a megosztottságot és a szembenállást
– fogalmazott Pedro Sánchez miniszterelnök a kormányülést követően tett rövid televíziós nyilatkozatában.
Mint mondta, a kegyelem részleges, mivel a közügyektől eltiltás továbbra is érvényben marad mind a kilenc katalán politikus esetében, továbbá feltételhez kötött, mert ha a következő években az érintettek ismét bűncselekményt követnek el, a kegyelem érvényét veszti.
Egy erős demokrácia, mint amilyen a spanyol, nem kéri senkitől, hogy mondjon le elveiről, de követeli, hogy azokat a törvényi kereten belül képviselje, tiszteletben tartva mások jogait
– jelentette ki.
Pedro Sánchez hangsúlyozta: a társadalom egésze jobb jövőt érdemel Katalóniában és Spanyolországban is, ezért a kormány szándéka építeni "az egyetértés hídjait, az együttélés hídjait". "Együtt élünk, és együtt ugyanazokkal az aggodalmakkal, ugyanazokkal a problémákkal kell szembenéznünk. Nehézségekkel fogunk találkozni az úton (...) de hiszem, hogy megéri megpróbálni" - mondta.
A kegyelmi döntést formálisan VI. Fülöp királynak kell hitelesíteni aláírásával, majd ennek alapján a legfelsőbb bíróság rendeli el a kilenc katalán politikus szabadon engedését, akik sajtóhírek szerint akár már kedden elhagyhatják a börtönt.
Több ellenzéki spanyol parlamenti párt bejelentette: a legfelsőbb bíróságon támadja meg a kegyelemről szóló döntést. Katalóniában sem aratott osztatlan sikert a döntés, Raül Romeva, a kilencek egyike azt mondta, hogy míg 9 embernek kegyelmet adnak, addig több száz emberrel szemben továbbra is folynak az eljárások. Nem adjuk fel a harcot: amnesztiát és önrendelkezést! – írta a Twitteren a BBC cikke szerint.
A kilencek:
- Oriol Junqueras, volt katalán elnökhelyettes a legmagasabb rangú függetlenségpárti vezető, miután Carles Puigdemont katalán kormányfő elmenekült az országból. A népszavazás miatt 13 év börtönbüntetésre ítélték felbujtásért és közpénzekkel való visszaélésért.
- Három korábbi katalán kormánytisztviselő – Dolors Bassa munkaügyi miniszter, Jordi Turull szóvivő és Raul Romeva külügyminiszter – egyenként 12 év börtönbüntetést kapott.
- Carme Forcadell, a katalán parlament volt elnöke 11,5 év, Joaquim Forn és Josep Rull volt katalán miniszterek pedig 10,5 év börtönbüntetést kaptak.
- Jordi Sànchez és Jordi Cuixart aktivistákat kilenc évre ítélték.