Világ MTI 2021. június. 21. 06:38

Pasinján pártja nyerte az örmény választást, csalást kiált a kihívója

Tovább mélyítheti a belpolitikai váslágot az előrehozott választás eredménye.

Nikol Pasinján ügyvezető miniszterelnök az előző napi örményországi választások győztesének hirdette pártját hétfő hajnalban. Az AFP hírügynökség szerint a szavazatok 62 százalékos feldolgozottsága alapján pártja, a Polgári Szerződés 57,1 százalékot szerzett.

Pasinján fő riválisa, Robert Kocsarján volt államfő azonban az állítólagos csalások miatt nem ismerte el az előzetes eredményeket. Ezek alapján a Kocsarján vezette szövetség, az Armenia 19,3 százalékot ért el. Kocsarján már a szavazatszámlálás során tiltakozását fejezte ki az "előre eltervezett csalások" miatt, gyanúsnak mondott esetek alapos kivizsgálását követelve.

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség beszámolója szerint 319 bejelentés érkezett szabálytalanságokról. Miután a választási kampány tovább fokozta a megosztottságot az országban a tavaly őszi hegyi-karabahi konfliktust követő, egyébként is rendkívül feszült időszakban, akár komoly tüntetéshullám is indulhat a választási eredmények nyomán. A voksolást is azért kellett kiírni, mert súlyos belpolitikai válsághoz vezetett, hogy a szomszédos Azerbajdzsán tavaly ősszel nagy területeket foglalt el a többségében örmények lakta Hegyi-Karabahban. Pasinján írta alá a konfliktust lezáró egyezséget.

Az utóbbi napokban a közvélemény-kutatások fej-fej mellé mérték a két nagyobb blokkot, a Gallup intézet pénteki felmérése azt mutatta, hogy Kocsarján szövetségére a lakosság 28,7 százaléka szavazna, Pasinján párjára pedig 25,2 százalék.

Az előrehozott választásokon nagyjából 2,6 millió szavazó adhatta le voksát több mint kétezer szavazóhelyiségben.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.