Ugandában már annyi a koronavírusos beteg, hogy elfogyott az oxigén. Ott, és 13 másik afrikai országban is terjed az indiai vírusmutáns.
Az esetek száma 52 százalékkal, a halálesetek száma 32 százalékkal nőtt Afrikában a múlt héten, és a legrosszabbtól tartunk, figyelembe véve, hogy az afrikai lakosság mindössze egy százalékát oltották be eddig
– figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Az eltérő járványhelyzet a méltányos vakcinaelosztás globális kudarcát mutatja – vonta le a következtetést. Figyelmeztetett: az egyenlőtlenségek súlyos pusztításokat okoznak a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő embereknek.
A WHO-főigazgató szerint túl későn érkeznek vakcinafelajánlások a szegény országok számára, egyes esetekben már csak a következő évre. A szervezet azon dolgozik, hogy az összes ország lakosságának legalább 10 százalékát az idén nyáron, 40 százalékát az év végéig, 70 százalékát pedig 2022 közepéig beoltsák.
Az Afrikai Unió (AU) betegségmegelőzési központjának (CDC) tájékoztatása szerint Ugandában pénteken 11 704-el megdőlt az egy hét alatt feljegyzett fertőzöttek száma, miközben az országban hiány alakult ki orvosi oxigénből. Monica Musenero ugandai egészségügyi miniszter a dpa hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 15 ezer oxigénpalackra van szükségük, aminek beszerzéséhez szomszédos országok segítségét kérték. Egy katonai szóvivő a dpa-val közölte, hogy a hadsereget is felszólították oxigén előállítására.
Ugandában és további 13 afrikai országban jelenleg is terjed a koronavírusnak először Indiában azonosított, nagyon fertőző, Delta nevű variánsa.