A Szabad Demokrata Néppárt 35 helyet szerezhetett a holland parlamentben.
Az exit poll szerint a Mark Rutte miniszterelnök vezette kormánypárt a konzervatív-liberális Szabad Demokrata Néppárt (VVD) szerezte meg a legtöbb szavazatot a hollandiai parlamenti választásokon.
Az előrejelzések szerint a VVD 35 helyet szerzett a holland parlament 150 fős alsóházában, kettővel többet, mint az előző - 2017-es - parlamenti választásokon. A Sigrid Kaag által vezetett balliberális 66-os Demokraták párt végzett a második helyen 27 mandátum elnyerésével. A harmadik a Geert Wilders nevével fémjelzett, ellenzékben lévő, bevándorlásellenes Szabadságpárt amelynek jelöltjei 17 helyet kaptak a holland törvényhozásban.
Valószínűsíthető, hogy két kisebb, nemrégiben alakult pártformáció, az EU-párti Volt és a populista Helyes Válasz 2021 (JA21) is bekerül a holland parlamentbe.
Sikeres kormányalakítás esetén Mark Rutte immár negyedik miniszterelnöki mandátumát kezdheti.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett biztonsági intézkedések miatt idén a választások három napig tartottak. Hétfőn és kedden a 13 millió szavazójoggal rendelkező állampolgár 12 százaléka, adta le voksát, további 7 százalék pedig a levélszavazás lehetőségét vette igénybe. A részvételi arány az első értesülések szerint 75 százalékos volt, ami elmaradt a 2017-es a 82 százaléktól.
A választásokon rekordmennyiségű, 37 párt versengett a parlament alsóházának 150 székéért, előrejelzések szerint ezek közül 17 párt fog mandátumot szerezni.
A felmérések szerint a hollandok általában úgy vélik a kormány hatékony kezelte a járványt és a járvány miatt kialakult válságot annak ellenére, hogy néhány intézkedés a több helyen elégedetlenséget váltott ki az országban. A kormánypárt népszerűsége valamelyest csökkent, amikor lemondásra kényszerült a nagy port felkavaró családtámogatási botrány miatt. Azóta a kormány ügyvivői feladatokat lát el.
Salamon Eszter: A képviseleti demokrácia válsága - Hollandia választ
A helyzet igencsak ellentmondásos, írja szerzőnk. Akinek az általános politikája elfogadható, a jelent kezeli úgy, hogy eltávolodott azoktól, akiket elvileg képvisel. Aki pedig kezelné a helyzetet a többségi akarat szerint, a bevándorlás témájában elfogadhatatlan.