Világ hvg.hu/MTI 2021. február. 02. 15:20

Lezárták Mianmar legfontosabb repülőterét, segélyszállítmányok sem érkezhetnek

Közel négy hónapig nem lehet sem le-, sem felszállni a ranguni reptéren.

Azután, hogy hétfőn a hadsereg puccsal átvette a hatalmat Mianmarban, lezárták a délkelet-ázsiai ország legfőbb nemzetközi közlekedési pontjának számító ranguni repülőteret közölte kedden a reptér üzemeltetője. Phon Mjin a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a zárás májusig tart, de pontos dátumot nem említett. A The Myanmar Times című napilap azonban arról számolt be, hogy

megvonták a le- és felszállási engedélyt minden járat, köztük a segélyt szállító járatok számára május 31-én éjfélig.

A mianmari hadsereg hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és letartóztatta a délkelet-ázsiai ország demokratikusan megválasztott vezetőjét, Aung Szan Szú Kjít. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.

Az államcsínyt követően a kormányból eltávolítottak 24 minisztert és helyettes tárcavezetőt, helyükre pedig 11 új minisztert neveztek ki. A kabinet aktív és volt tábornokokból, valamint Thein Szeinnek, Mianmar előző elnökének, a hadsereg egykori tábornokának tanácsadóiból áll.

A fegyveres erők közölték, hogy „szabad és tisztességes választást” tartanak, és átadják a hatalmat a győztes pártnak. A választások időpontját nem határozták meg, és hétfőn egy évig tartó szükségállapotot hirdettek ki.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitika főképviselője kedden kiadott egy nyilatkozatot, amelyben közölte: az Európai Unió (EU) a leghatározottabban elítéli a mianmari katonai puccsot, és törvényellenesnek tartja a mianmari nép novemberi választásokon kinyilvánított akaratának erőszakos elvetését. Borrell kiemelte, hogy az Európai Unió készen áll a párbeszédre mindazokkal, akik a kialakult helyzet jóhiszemű megoldására törekszenek, és vissza kívánnak térni az alkotmányos rendhez.

Hirdetés