A hadsereg azt ígéri, szabad és tisztességes választást szervez, és átadja a hatalmat a győztesnek.
Eltávolított 24 minisztert és helyettes tárcavezetőt az Aung Szan Szú Kjí vezette törvényes mianmari kormányból a hadsereg, amely hétfőn államcsínnyel átvette a hatalmat a délkelet-ázsiai országban, és helyükre kinevezett 11 új minisztert. Az erről szóló bejelentést a hadsereg befolyása alatt álló Mijavadi televízióban tették közzé. A tájékoztatás szerint többek között a pénzügyi, az egészségügyi, a tájékoztatási, a külügyi, a védelmi, a határvédelmi és a belügyi tárcának van új vezetője.
A mianmari hadsereg nem sokkal korábban közölte, hogy „szabad és tisztességes választást” tartanak, amelyet követően átadják a hatalmat a győztes pártnak.
Egy, a Facebookon megjelent, előre megírt közleményben Aung Szan Szú Kjí azt hangsúlyozta, hogy a katonai hatalomátvétel Mianmart ismét visszavezetné a diktatúrába.
Felszólítom a népet, hogy ne fogadják el ezt, ne maradjanak tétlenek, és teljes szívvel tiltakozzanak a hadsereg puccsa ellen”
– olvasható az üzenetben. A Reuters hírügynökség ugyanakkor nem tudta elérni az Aung Szan Szú Kjí vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) pártot, hogy megerősítse a nyilatkozat valódiságát.
A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Vin Mjint államfőt, valamint több más, magas rangú politikust hétfő reggel vették őrizetbe. A hadsereg ezt követően egy évig tartó szükségállapotot hirdetett az országban. Mianmarban novemberben tartottak választásokat, amelynek eredményét a hadsereg támogatását élvező Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) azóta igyekezett kétségbe vonni.
Átvette az irányítást a hadsereg Mianmarban, őrizetbe vették a kormányfőt és az államelnököt is
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ül össze, hogy megvitassa a mianmari helyzetet.
Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította a katonai vezetést, hogy engedje szabadon az őrizetbe vett embereket. Bachelet szerint legkevesebb 45 emberről tudnak, akik a hatóságok kezére kerültek. Egyben aggodalmát fejezte ki az internetszolgáltatás és ezzel a véleménynyilvánítás korlátozása miatt – mint fogalmazott – „ebben kritikus és félelemmel teli időben”.
„Emlékeztetem a katonai vezetést, hogy Mianmarra is kötelezőek a nemzetközi emberi jogok, a többi között a békés gyülekezéshez való jog tiszteletben tartása, valamint a tartózkodás a szükségtelen, illetve túlzó erő alkalmazásától” – hangsúlyozta Bachelet.