Az egyik városvezető azzal védekezett, hogy a fel nem használt oltóanyagból kaptak.
Botrány robbant ki Ausztriában a koronavírus elleni oltások beadása körül, Sebastian Kurz kancellár a Kronen Zeitungnak nyilatkozva szerdán megengedhetetlennek nevezte, hogy polgármesterek és feleségeik, illetve helyi prominens személyiségek soron kívül jutottak hozzá a vakcinához.
Az osztrák sajtóban kedden jelentek meg arról szóló hírek, hogy Ausztria több tartományában a fel nem használt oltóanyagokat az oltási sorrendben soron következő érintettek – például a nem otthonokban élő 80 éven felüli idősek – helyett polgármesterek, családtagjaik, illetve önkormányzati dolgozók kapták meg.
Egyikük, Wolfgang Matt, Feldkirch polgármestere az ORF2-nek azzal magyarázta a soron kívüliséget, hogy a
megmaradt kenyeret sem dobjuk ki.
Ezzel arra kívánt utalni, hogy nem az oltási stratégia sorrendjét szegte meg, csupán nem akarta, hogy a megmaradt, fel nem használt oltóanyag veszendőbe menjen.
Az esetek sokasága – Vorarlbergben, Tirolban, Karintiában, Alsó- és Felső-Ausztriában, valamint Bécsben – az osztrák kancellárt is megszólalásra késztette.
Dühös vagyok, és morálisan elítélem azt, aki soron kívül, az arra rászoruló idősek és egészségügyi dolgozók elé tolakszik. Továbbra is bízom abban, hogy az oltást végző orvosok, illetve a helyi szervezésben részt vevő felelős koordinátorok az adott település közjavát tekintik szem előtt, és nem a saját, egyéni szempontjaik vezérlik őket
– mondta Sebastian Kurz. "Mindazonáltal, az oltások szigorúbb dokumentációja mellett, a jövőben jogi következményekkel is számolnia kell annak, aki visszaélést követ el" – tette hozzá.
Mások mellett Werner Kogler alkancellár, Gernot Blümel pénzügyminiszter és több tartományfőnök is elítélte azon helyi politikusokat, akik visszaéltek a kormány oltási stratégiájával, sőt az alkancellár a politikai felelősségre vonást sem zárta ki.
Csehországban is botrány tört ki egy hasonló ügyben: a Nemzeti Közegészségügyi Intézet (SZU) koronavírus elleni oltáshoz juttatta olyan alkalmazottait és hozzátartozóikat is, akik nem tartoznak a különösen veszélyeztetett csoportokhoz. Az SZU szóvivője ugyan visszautasította a vádakat, de az intézet vezetője, Pavel Brezovsky végül lemondott.
Belebukott a cseh közegészségügyi intézet vezetője a soron kívül osztogatott oltásokba
Gergely Márton, Hamvay Péter hvg360 A magyar halálozási adatok az elmúlt év végén jelentősen meghaladták a sokéves átlagot, ráadásul 4000 esetben a Covid sem magyarázza az eltérést. A kormány magyarázattal nem szolgál, csak az Európai Uniót hibáztatja a kevés oltásért. Pedig épp csak az EU-nak köszönhetjük, hogy már beoltottak tízezreket.