Világ MTI 2020. október. 15. 12:35

Nem szeretnék olyan elnök lenni, aki lövette saját polgárait – lemondott a kirgiz államfő

A volt szovjet tagköztársaság az október elején megtartott parlamenti választások után sodródott káoszba.

Lemondott Szooronbaj Dzsejenbekov kirgiz államfő – közölte csütörtökön az elnöki hivatal sajtószolgálata.

Az Interfax idézte Dzsejenbekov üzenetét a kirgiz néphez, amelyben azt közölte, hogy továbbra is feszült a helyzet az országban, számára viszont mindennél fontosabb a társadalmi béke és nyugalom megteremtése, és „semmi se drágább minden egyes honfitárs életénél”.

Nem ragaszkodom foggal-körömmel a hatalomhoz. Nem szeretnék olyan elnökként bevonulni Kirgizisztán történelmébe, mint aki vért ontott, és lövette saját polgárait. Ezért döntöttem úgy, hogy lemondok”

– üzente az államfő.

A volt szovjet tagköztársaság az október 4-én tartott parlamenti választás után káoszba sodródott. A választáson az államfőhöz közel álló pártok kerültek be a törvényhozásba. Emiatt tömeges tüntetések kezdődtek a fővárosban, Biskekben és más nagyvárosokban is, a választási eredményeket pedig érvénytelenítette a központi választási bizottság.

Kirgizisztánban azután törtek ki tüntetések, hogy az október első hétvégéjén megtartott parlamenti választásokon több ellenzéki párt nem jutott be az országgyűlésbe. A tüntetők kedd hajnalban kormányzati épületeket ostromoltak meg és benyomultak a kormány meg a parlament irodáiba. Hívei kiszabadították a korrupció miatt börtönbüntetésre ítélt volt elnököt, Almazbek Atambajevet is. A választási bizottság még aznap érvénytelenítette a voksolás eredményét „a szavazáson és a választás előtti időszakban történt számos szabálysértés miatt”. Ugyancsak kedden lemondott a kirgiz kormányfő, Kubatbek Boronov.

Kirgiz forradalom gyorsmenetben - nem erről álmodott Putyin

Az összecsapások később is folytatódtak az ellenzékkel szimpatizáló tüntetők és a rendőrség között. Pénteken a fővárosban rálőttek a kiszabadított Atambajev autójára, miután a politikus beszédet mondott az Ala-Too téren. Aznap Dzsejenbekov – akinek távozását követelték a demonstrálók – rendkívüli állapotot hirdetett Biskek területén, és rendeletében arra utasította a hadsereg vezérkarát, hogy vezényeljen katonákat a fővárosba a rend fenntartására és a fegyveres összetűzések megakadályozására. Dzsejenbekov azt is kijelentette, hogy kész lemondani a belpolitikai válság rendezése érdekében, amint megalakul egy új kormány.

Az elnök mindezek után szerdán jóváhagyta Szadir Zsaparov új miniszterelnök kinevezését, miután a parlament megszavazta kormányát és programját is. Dzsejenbekov előtte még elutasította Zsaparov kinevezését.

Zsaparov ellenzéki képviselő volt, és a rendbontások idején szabadították ki a börtönből több egykori politikussal együtt. Dzsejenbekov lemondó nyilatkozatában arra szólította fel őt és a többi politikai vezetőt, hogy küldjék el híveiket Biskekből, és adják vissza a fővárosiaknak a békét. A rendvédelmi erőket és tüntetőket pedig arra kérte, hogy ne engedjenek a provokációknak, ne ontsanak vért.

Dzsejenbekov szerint Zsaparov kinevezése nem csökkentette a feszültséget az országban. „Sajnos az agresszió nem csendesedik, továbbra is követelik az azonnali távozásomat” – üzente az elnök, aki az Interfax szerint hajnali négy óráig folytatott konzultációkat Zsaparovval, aki fogadkozott, hogy szorgalmazni fogja az államfő távozását, mert a nép ezt követeli.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.