Egy szingapúri férfi bevallotta, hogy az USA kárára Kínának kémkedett, egy Kaliforniában dolgozó kínai kutatót pedig azért tartóztattak le, mert eltitkolta, hogy kapcsolatban állt a kínai néphadsereggel.
Egy szövetségi bíróság előtt a szingapúri illetőségű Jun Wei Yeo – aki Dickson Yeo néven is ismert – beismerte, hogy 2015 és 2019 között a kínai kormány ügynöke volt. A vád szerint politikai tanácsadónak adta ki magát, amit arra használt fel, hogy adatokat és nem publikus információkat gyűjtsön a kínai hírszerzésnek. A beszervezésekor egy neves szingapúri egyetemen a doktori fokozatát végezte.
A férfi a bíróságon elmondta, magas biztonsági hitelesítéssel rendelkező amerikai tisztviselőket környékezett meg, és arra kérte őket, hogy írjanak jelentéseket kitalált személyeknek. Az illető feltehetően a LinkedIn közösségi portált használta a potenciális célpontok felkutatására. Tavaly tartóztatták le, amikor az USA-ba érkezett.
A Kaliforniában őrizetbe vett nő egyike annak a négy kínainak, akik a kínai hadsereggel álltak kapcsolatban. A másik hármat már korábban letartóztatták. Amerikai vádak szerint a San Francisco-i kínai konzulátus rejtegette őket.
A héten újabb mélypontra süllyedt az amerikai-kínai viszony, miután Peking pénteken felszólította Washingtont a délnyugat-kínai Csengtuban lévő amerikai konzulátus bezárására. A lépés válasz volt arra, hogy korábban az USA bezáratta Kína houstoni konzulátusát.
A két nukleáris hatalom között egyre élesebb a feszültség. Dúl a kereskedelmi háború közöttük, és Donald Trump amerikai elnök Kínát vádolja a koronavírus-járvány elszabadulásával. Washington továbbá határozottan nehezményezi a hongkongi szabadságjogok kínai megvonását, Kína terjeszkedését a Dél-kínai-tengeren és az ujgur kisebbséggel szembeni elnyomást.