Világ MTI / hvg.hu 2020. július. 20. 21:08

Kadirov egy évtizede tapossa az emberi jogokat Washington szerint, ezért nem kap többé vízumot

Az amerikai kormányzat a jövőben nem ad beutazó vízumot sem a csecsen elnöknek, sem egyetlen családtagjának. Az Egyesült Államok egyben hasonló lépésre bátorítja más országokat is.

Washington nem ad többé beutazó vízumot az Egyesült Államokba Ramzan Kadirov csecsen elnöknek – jelentette be hétfőn kiadott közleményében az amerikai külügyminisztérium. A minisztérium közleménye szerint a kaukázusi Csecsenföldet irányító Ramzan Kadirov "durván megsértette" az emberi jogokat a hazájában. A közlemény kiemelte, hogy az amerikai kormányzatnak

nagyszámú, hitelt érdemlő információ áll rendelkezésre arról, hogy Ramzan Kadirov több mint tíz év óta felelős az emberi jogok durva megsértéséért, köztük kínzásokért és törvénytelen kivégzésekért.

Kadirov egyébként maga is többször tett erre utaló nyilatkozatot. Kritikusait tavaly nyelvkitépéssel és ujjtöréssel fenyegette, de az internetes "rágalmazásért" is halál jár szerinte. Mint fogalmazott, lelövetné a koronavírus miatt elrendelt karantén megsértőit. Sokakat nem csak fenyegetett Kadirov: beszámolók szerint Csecsenföldön koncentrációs táborba záratta a melegeket.

A csecsen elnökkel hozzák összefüggésbe azt is, hogy az elmúlt hónapokban több csecsen ellenzékit gyilkoltak meg Európában. Köztük volt például a 43 éves Mamihan Umarov, aki Bécsben élt, vagy a 44 éves Imran Alijev, akit az észak-franciaországi Lille városában késeltek halálra idén januárban.

Az amerikai kormányzat a jövőben nem ad beutazó vízumot sem Kadirovnak, sem egyetlen családtagjának. Az Egyesült Államok egyben hasonló lépésre bátorítja más országokat is.

A 43 éves Kadirov azt követően került hatalomra, hogy 2004-ben egy bombamerényletben életét vesztette az édesapja, Ahmad Kadirov, aki addig Csecsenföld elnöke volt. Elemzők Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közelállónak tartják Kadirovot. Csecsenföld a Kaukázusban, az Oroszországi Föderáció déli részénél fekszik. A Szovjetunió felbomlása után sokáig vitatott hovatartozású terület volt, a csecsenek két háborúban is megpróbálkoztak függetlenséggel, sikertelenül. Az orosz hadsereg ugyan kivonult a területről, és Csecsenföld formailag ma sem része Oroszországnak, de a hatalmat Moszkva-barát erők uralják.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.