Amióta csak figyelik, egyetlen év elején sem végeztek akkora pusztítást a fakitermelők, mint idén. A helyzetet pedig a koronavírus is tovább ronthatja.
Az előző év azonos időszakához képest több mint 50 százalékkal nőtt az erdőirtás az Amazonas-medencében idén január és március között – derült ki a brazil űrkutatási hivatal (INPE) előzetes adataiból. Ez az a hivatal, amelynek előző vezetője az állásával fizetett azért, mert tavaly az erdőirtások megnégyszereződéséről hozott nyilvánosságra adatokat. Jair Bolsonaro, a szélsőjobboldali brazil elnök a tavalyi eredményeket egyszerűen hazugságnak nevezte.
Az idei műholdképek alapján január, február és március folyamán 796,08 négyzetkilométernyi esőerdőt vágtak ki vagy égettek fel, ami a legmagasabb érték azóta, hogy az intézet 2016-ban bevezetett egy gyorsmérési rendszert. Az előző év első három hónapjában 525,63 négyzetkilométeren irtották ki az erdőt Amazóniában. Az INPE már januárban figyelmeztetett arra, hogy bár a fakitermelés az év elején általában lassul, 2020 első hónapjában megduplázódott: 284 négyzetkilométernyi erdő tűnt el.
A környezetvédők és a kutatók szerint a fakitermelés mértéke várhatóan tovább fog emelkedni az év folyamán, mivel az erdőirtást felügyelő hatóságok valószínűleg lazítottak az ellenőrzéseken az új koronavírus-járvány miatt.
Az amazonasi esőerdő nagyrésze Brazília területén található, a tragikus helyzetért pedig jelentős mértékben felelős Bolsonaro politikája, aki a mezőgazdaság érdekében messzemenőkig támogatja az erdőirtást. Ennek egy módja a szándékos tűzokozás. A júniustól szeptemberig tartó időszakban minden évben sokezer erdőtüzet regisztrálnak, ám az új elnök tavalyi hivatalba lépése óta tragikusra fordult a helyzet: 2018-ban az első nyolc hónapban 40 ezer tüzet észleltek, 2019-ben viszont már közel nyolcvanezret. A lángtenger füstje Brazília több államát is beborította, volt, hogy még a sok ezer kilométerre fekvő Sao Paulóig is eljutott a nappali eget elsötétítő szennyezés.