Három év után közölte a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet a vizsgálat eredményeit. A tagállamokon, az ENSZ-főtitkáron és a nemzetközi közösségen múlik, hogy a Moszkva támogatását élvező rezsimre mi vár most.
A szíriai légierő felelős a Hama tartomány nyugati részét 2017-ben ért gáztámadásért – olvasható a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) különleges munkacsoportjának szerdán közzé tett jelentésében. A szervezet szerint Damaszkusz Szu-22-es típusú orosz katonai repülőgépekkel és helikopterrel intézett gáztámadást a terület ellen, a gáz pedig szarin és klórgáz volt. A jelentés szerint a március 24-én, 25-én és 30-án végrehajtott támadásnak több mint 100 áldozata volt, a légibombázás során pedig egy kórházat is találat ért.
Ilyen stratégiai jelentőségű támadást csak a Szíriai Arab Köztársaság legmagasabb szintű katonai vezetői hagyhattak jóvá"
– jelentette ki a vizsgálatot vezető Santiago Onate-Laborde. Fernando Arias, az OPCW vezetője pedig arról beszélt: a szervezet nem igazságszolgáltatási testület, s a tagállamokon, az ENSZ-főtitkáron és a nemzetközi közösségen múlik, megteszik-e a szükségesnek tartott lépéseket.
A Bassár el-Aszad vezette szíriai kormány és az őt katonailag támogató Moszkva több ízben elutasította, hogy vegyi fegyvert vetett volna be, és a Damaszkusz ellen lázadó fegyveres csoportokat vádolta a gáztámadások elkövetésével. 2017 után ugyanez ismétlődött meg 2018-ban, Idlíb tartományban is. akkor hetvennél több életet követelt egy nagyobb gáztámadás, az áldozatok között volt húsz gyerek is.
A nemzetközi vegyifegyver-tilalmi szerződés betartatására 1997-ben létrehozott OPCW-nek korábban csak arra volt felhatalmazása, hogy megvizsgálja, hajtottak-e végre vegyifegyver-támadást, arra nem, hogy azonosítsa az elkövetőket. Ennek megállapítására a szervezet tagállamai 2018 júniusában hozták létre úgynevezett Vizsgálati és Azonosító Csoportot (IIT). A döntést csak Moszkva és Damaszkusz ellenezte.