Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

A koronavírus miatt több száz főnyi személyzettel és utassal egy hete Lisszabonban vesztegel az MSC Fantasia nevű óceánjáró – a fedélzetén két magyarral.

„Januárban kezdtem el dolgozni a hajón színházi énekesként, de arra álmomban sem gondoltam volna, hogy nem jutok haza” – mondta a hvg.hu-nak Tóth Jonathan.

A szegedi fiatal Rio de Janeiróban szállt fel az óceánjáróra, mely 5000 utassal és 1300 fős személyzettel kezdte meg az útját. Genovába március 9-én indultak vissza, a 22 napos nagy tengeri hajóút előtt azonban elkezdtek terjedni a hírek az európai járványról, így 4000 brazil utas nem kockáztatott, ők már Dél-Amerikában kiszálltak. A hajó végül 900 európai utassal – főleg németekkel, olaszokkal és spanyolokkal – indult vissza az európai kontinensre.

„Még a tengeren voltunk, amikor kiderült, hogy kezdik lezárni az európai kikötőket. Vészhelyzetből ezért 1-2 nappal hosszabbodott az utunk, csakhogy akkor az üzemanyag kezdett fogyni. Végül a Kanári-szigeteken tudtunk tankolni, de ott senki nem hagyhatta el a fedélzetet” – emlékezett vissza Jonathan.

Jonathan és a személyzet többi tagja maszkokat is kapott
hvg.hu

Bár mostanra már Genovában kellene lennie, az MSC Fantasia végül március 22-én, Lisszabonban kötött ki, azóta fogalmuk sincs, hogyan tovább. A kikötőben rendőrök figyelik, hogy senki ne lépjen partra, a hajóról csak a brazil személyzet tudott hazamenni, akikért mentesítő repülőt küldtek. A többiek azóta is a kabinjaikban várják, hogy valami történjen.

A káoszt csak fokozta, hogy néhány nappal ezelőtt bejelentették: koronavírussal fertőzött utast találtak a fedélzeten.

„Nagyon megijedtünk, minden utasnak azonnal vissza kellett mennie a kabinjába, nem léphettek ki a folyosóra sem, az ételt az ajtajuk elé kapták” – mondta a magyar fiatal.

A riadalmuk nem volt alaptalan: hasonló helyzet alakult ki márciusban a japán Diamond Princess óceánjárón, melyet karantén alá vontak a japán partoknál. A fedélzeten tartózkodó 3711 emberből 712-en kapták el a vírust, tízen pedig meghaltak. A fertőzöttek között egy magyar állampolgár is volt, ő azóta meggyógyult.

Jonathan hajóján szerencsére néhány nap múlva kiderült, hogy a riasztás csak vaklárma volt: a lisszaboni kórházban elvégzett tesztek már nem mutatták ki a COVID-19 fertőzést az utasnál. Ennek ellenére több biztonsági intézkedést is bevezettek, a menzán a személyzet tagjai csak egy lépésre ülhetnek egymástól, a liftbe is csak egyszerre négy ember szállhat be és természetesen mindenki maszkot hord.

Jonathan és kollégái most jobb híján a kabinjukban, vagy a számukra nyitott fedélzeten töltik az időt.

„Én személy szerint jól vagyok, a magyar kollégám azonban nagyon szeretne hazajutni, bár nem tudom, hogy a jelenlegi helyzetben hol lenne a biztonságosabb. A hajón mindent megkapunk, csak attól félek, mi történik, ha valaki mégis megfertőződik a fedélzeten” – mondta.

Helyzetüket nehezíti, hogy március 23-án volt az utolsó előadásuk, a hajót üzemeltető társaság a rendkívüli helyzet miatt egyelőre nem akar több pénzt fizetni. Jonathan és magyar kollégája azt is tervezi, hogy a lisszaboni magyar nagykövetségtől kér segítséget, mivel a Külgazdasági és Külügyminisztérium már több száz külföldön rekedt magyart hozott haza a járvány kitörése óta.

Portugáliában a szombati adatok szerint 5170 koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván, a járvány pedig 100 áldozatot követelt.

(Címlapkép: Rendőrök Lisszabon kikötőjében az óceánjáró mellett.)

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.