A kenyai rendőrség könnygázzal oszlatta fel a tömeget, míg a Dél-afrikai Köztársaságban rendőri túlkapásokra került sor. A kontinensen körülbelül négyezerre emelkedett a fertőzöttek száma.
Kenyában nagy felzúdulást keltettek a hatósági korlátozások. Mombasa kikötőjében könnygázzal oszlatták fel a kijárási tilalom kezdete előtt a kompra igyekvő tömeget. A rendőrök a tilalom életbelépését követően a sérültek ellátására siető egészségügyi dolgozókat is megfélemlítették. Kenyában eddig 31 fertőzöttről és egy halálesetről számoltak be.
A Dél-afrikai köztársaságban pénteken háromhetes karantén vette kezdetét. A rendőrség autósokat állított meg, a helyiek szerint gumilövedéket is bevetett. Országszerte 55 embert vettek őrizetbe. A Dél-afrikai Köztársaságban 1170 a koronavírus fertőzöttjeinek száma. Eddig egy ember vesztette életét a Covid-19-ben.
Ruandában, amely az első ország volt Fekete-Afrikában, ahol vesztegzárat rendeltek el, a rendőrség állítólag két civilt lőtt agyon a hét elején. A hatóságok tagadták, hogy azért végeztek volna velük, mert szembeszegültek az új intézkedésekkel. Ruandában eddig 54 fertőzést regisztráltak.
Az Afrika északnyugati részén található Mauritániában vasárnaptól betiltották az emberek és autók mozgását. Csak a nélkülözhetetlen munkát végzők jelentenek kivételt a tilalom alól. Mauritániában szombaton ötre emelkedett a fertőzöttek száma.
Yoweri Museveni ugandai elnök figyelmeztette a lakosokat, hogy további drasztikus intézkedésekre számíthatnak a koronavírus elleni küzdelemben. Uganda felfüggesztette a közösségi közlekedést, lezárta határait, és betiltotta a nyilvános rendezvényeket A kelet-afrikai országban hivatalos adatok szerint 23-an fertőződtek meg a kórokozóval.
Szakértők attól tartanak, hogy a világjárvány romba döntheti az afrikai országok amúgy is gyenge lábakon álló egészségügyi rendszereit.