Több nemzetközi médium is közzétette azt a felvételt, amelyen az látható, hogy a görög parti őrség tagjai lövéseket adnak le egy menedékkérőkkel teli gumicsónak irányába.
A felvételen, amelyet többek között a BBC, a Sky News és a La Repubblica is lehozott, az látható, hogyan próbál visszafordítani a török partok felé egy menedékkérőkkel teli felfújható csónakot a görög parti őrség. Az állítólag hétfőn, Kos szigetének közelében készült videó tanúsága szerint az egyenruhások a csónak irányába lőttek, póznákkal lökdösték az oldalát és ütötték a benne ülőket, valamint jóval nagyobb hajójukkal többször nagy sebességgel elhajtottak mellette.
A lapok szerint nem világos, hogy mi történt a csónakkal és az utasaival.
Egy gyerek azonban megfulladt, amikor egy hasonló csónak felborult a török és a görög partok között. A görög parti őrség közlése szerint a csónakban, amelyet egy török járőrhajó kísért, 46 ember ült, és szándékosan borították fel, amikor görög vizekre ért. A vízbe esetteket kiemelték. Köztük volt két gyerek is, akik közül az egyik életét nem tudták megmenteni.
A BBC egy másik felvételt is bemutatott, amin az látható, hogyan fogadták a menedékkérőket, amikor partot értek Leszboszon. Dühös helybeliek azt kiabálták az érkezőknek, hogy menjenek vissza.
Hétfő este Süleyman Soylu török belügyminiszter a Twitteren azt közölte, hogy Törökország nyugati határainak csütörtök éjszakai megnyitása óta 117 ezer 677 migráns hagyta el az országot az Európai Unió irányába.
Az elsősorban érintett görög hatóságok ugyanakkor cáfolták a török adatokat, mondván az időközben megerősített határvédelemnek köszönhetően a tízezresre duzzadt migránstömegből csak nagyon kevesen tudják átlépni ténylegesen a határt, és aki megteszi, azt is őrizetbe veszik vagy visszaküldik.
Csőbe húzta az Európai Uniót Erdogan a menekültekkel
Több tízezer menekült torlódott fel a török-görög határon: a törökök már átengedték őket, a görögök viszont nem engedik őket tovább, így lényegében a két ország között ragadtak. Gyors megoldás nem várható, az EU a hétre hívta össze a külügyminiszterek tanácsát, az Európai Tanács vezetője kedden látogat a határhoz.
Soylu szavaira hivatkozva a török sajtó hétfőn arról számolt be, hogy a belügyminiszter mindenekelőtt emberhez méltó és a vonatkozó jogi szövegeknek megfelelő viselkedésre szólította fel a görög hatóságokat. Hangsúlyozta: Törökország soha nem járt el olyan embertelen módon, mint ahogy a görög hatóságok a török Edirne város közelében húzódó határnál, amikor paprikasprayt vetettek be a menekültstátuszt kérelmezők ellen.
Ugyancsak hétfőn este Sztéliosz Pecasz görög kormányszóvivő tagadta Recep Tayyip Erdogan török elnök korábbi állítását, miszerint görög katonák megöltek két migránst, és súlyosan megsebesítettek egy harmadikat. Pecasz a kijelentést szándékos és goromba félretájékoztatásnak, hamis hírnek nevezte, és állította, hogy nem lőttek éles lőszerrel illegális bevándorlókra a görög határvédelmi alakulatok a görög–török határon,
A görög biztonsági erők könnygáz, gumilövedékek és vízágyúk bevetésével akadályozták meg a nap folyamán, hogy az illegális bevándorlók bejussanak az országba.
A kasztanieszi szárazföldi határátkelőknél összecsaptak a migránsok és a hatóságok, és a görög rendőrség Leszbosz szigetén is könnygázt vetett be a túlzsúfolt móriai menekültügyi központban uralkodó embertelen állapotok ellen tüntető migránsokkal szemben. Az AFP francia hírügynökség helyszínen tartózkodó fotóriportere szerint a tiltakozók válaszul különböző tárgyakat hajigáltak a rendőrökre.
Törökország február 28-án jelentette be, hogy "ezentúl nem áll módjában megállítani a Szíriából Európába tartó menekülteket". A török nyilatkozat hátterében az állhat, hogy Ankara a korábbinál nagyobb segítséget vár NATO-partnereitől.