A tervezet bejelentése után lemondott a teljes orosz kormány.
Első olvasatban egyhangúlag megszavazta az orosz törvényhozás alsóháza a Vlagyimir Putyin államfő által kezdeményezett alkotmánymódosításokhoz szükséges törvénytervezetet.
Az elnök hétfőn az alaptörvény 22 cikkének módosítását kezdeményezte. Ezt a felsőház (Szövetségi Tanács) alkotmányügyi bizottsága kedden támogatta, és így tett az alsóház (Állami Duma) illetékes szaktestülete is. Az alsóházban 432-en szavaztak az indítvány elfogadására. Második olvasatban az alsóház voksolása február közepén esedékes
Az alaptörvény tervezett módosításának értelmében az alsóháznak a kormánytagok, a felsőháznak pedig a rendvédelmi szervek és bíróságok vezetőinek kinevezésében lesz döntő szerepe. Az alkotmánymódosítás-csomagnak megfelelően az elnöki tisztséget egy személy legfeljebb két ciklus erejéig töltheti majd be. Az erre a posztra törekvő, legalább 35 éves pályázókkal szemben követelmény lesz, hogy az eddigi 10 helyett 25 évig éljenek Oroszországban, és semmilyen más országnak ne legyenek állampolgárai, és ne legyen külföldi lakhatási engedélyük. Ez a rendelkezés visszamenőleg is érvényes.
Oroszországban január közepén mondott le a teljes kormány, miután Vlagyimir Putyin évértékelő beszédében bejelentette az alkotmánymódosítást. Putyin azonnal elfogadta Dmitrij Medvegyev miniszterelnök távozását.
A döntés hátteréről és az elnök szándékairól ebben a cikkünkben olvashatnak részletesebben:
Beindult a nagy hatalmi játszma - ezért mondhatott le az orosz kormány
Váratlanul lemondott szerdán az orosz kormány, s Vlagyimir Putyin államfő azonnal elfogadta Dmitrij Medvegyev távozását. A Putyin hű szövetségesének számító politikus ügyvezetőként hivatalban marad a következő miniszterelnök hivatalba lépéséig. A lemondást nem sokkal azután jelentették be, hogy évértékelő beszédében Putyin alkotmánymódosításokat javasolt, s ezek értelmében nőne a kormányfő és a parlament jogköre, s szűkülne az államfőé.