Az amerikai elnök felszólította a világ országait, hogy lépjenek ki az atomalkuból, és újabb szankciókat jelentett be Irán ellen.
A világ túl sokáig tűrte Irán viselkedését – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban tartott beszédében szerdán. Az elnök Mike Pence alelnök, Mike Pompeo külügyminiszter, Mark Esper, a védelmi tárca irányítója és Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottsága vezetője jelenlétében ismertette az amerikai álláspontot az iráni-amerikai viszályban kialakult helyzetről.
Trump az élőben közvetített nyilatkozatát úgy kezdte:
amíg ő az elnök, addig Iránnak nem engedik meg, hogy atomfegyvere legyen.
Ezután megerősítette, hogy a kedd éjjeli, Irakban található amerikai katonai támaszpontokra mért csapásoknak nincs amerikai áldozatuk, és az anyagi kár sem jelentős. Ez szerinte annak is köszönhető, hogy megtették a szükséges óvintézkedéseket. Az elnök arról is beszélt, hogy az amerikai csapatok mindenre fel vannak készülve, de egyelőre úgy tűnik, hogy "Irán visszavonulót fújt”.
Nagyobb a füstje, mint a lángja az iráni bosszúakciónak
Úgy tűnik, hogy Irán a maga részéről egyelőre lezárta a közvetlen válaszcsapásokat, miután szerdára virradóra két iraki támaszpontot bombázott. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szövetségesek révén nem folytatja a visszavágást.
Trump megvédte a Kászim Szulejmáni likvidálásáról szóló döntését is. Szerinte az iráni tábornok a világ egyik első számú terroristája volt, és
újabb merényleteket tervezett amerikai célpontok ellen, amikor végeztek vele.
Az iráni atomalkut hibásnak nevezte, és a többi országot is arra szólította fel, hogy lépjenek ki belőle, aztán együtt kössenek új megállapodást Teheránnal. A NATO-t pedig arra szólította fel, hogy vegyen jobban részt a közel-keleti folyamatban.
„Nincs szükségünk közel-keleti olajra” – jelentette ki az elnök, aki új gazdasági szankciókat is bejelentett. Ezek addig maradnak érvényben, amíg Irán „nem változtat a viselkedésén”.
Leszögezte azt is Trump, hogy az Egyesült Államoknak van a legnagyobb hadereje a világon, de ez nem azt jelenti, hogy használni is akarják.
Beszéde végén az iráni néphez is szólt, nekik azt mondta: azt szeretnék, ha nagyszerű és békés jövőjük lenne, olyan, amilyet megérdemelnek.