A nemzetközileg elismert líbiai egységkormány öt országhoz fordult katonai segítségért, hogy kivédhesse az ország keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok offenzíváját a főváros, Tripoli ellen. Erdogan török elnök korábban jelezte, ha kérik, török csapatok mennek a líbiai kormány segítségére.
Fájez esz-Szarrádzs líbiai kormányfő "a baráti államoknak" címzett üzenetében felszólította az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát, Olaszországot, Algériát és Törökországot, hogy hajtsák végre a "biztonsági együttműködésről szóló megállapodásokat".
Szarrádzs szerint támogatniuk kell az egységkormány arra irányuló erőfeszítéseit, hogy megállítsa a főváros elleni támadást és helyreállítsa az ország stabilitását. Az érintett államokat ezen felül együttműködésre és egyeztetésre sürgette az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezetek elleni harcban.
A líbiai miniszterelnök szerint Haftar áprilisban megindított offenzívája lehetővé tette ezeknek a szélsőségeseknek, hogy ismét megvessék a lábukat az országban. Szarrádzs üzenetében szorosabb együttműködést szorgalmazott az illegális bevándorlás feltartóztatása, valamint a szervezett bűnözés és az emberkereskedelem elleni harc ügyében is.
A líbiai egységkormány csütörtökön jelentette be, hogy igénybe kívánja venni a török segítséget a biztonsági és katonai együttműködésről november végén aláírt szándéknyilatkozat ratifikálásával. A megállapodás lehetővé teszi, hogy Törökország erősebb szerepet játsszon a líbiai konfliktusban. Az ENSZ a ratifikációk követően a külföldi hatalmak növekvő befolyására figyelmeztetett az észak-afrikai országban, és ismételten a konfliktus politikai rendezését követelte.
Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban ismételten kilátásba helyezte, hogy csapatokat küld Líbiába, ha a nemzetközileg elismert egységkormány kéri. Egyelőre azonban nem világos, hogy a szándéknyilatkozat életbelépésével valóban török csapatok érkeznének Líbiába.
Haftar április 4-én indította meg csapatait az ENSZ által elismert kormány ellenőrzése alatt álló Tripoli elfoglalására. A hadművelet megakadt, de december 12-én a tábornok bejelentette, hogy hamarosan döntő offenzívát indít a főváros elfoglalásáért.
Líbiában Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta zűrzavar uralkodik, amelyben egymással rivalizáló milíciák igyekeznek minél nagyobb területeket ellenőrzésük alá vonni.