Világ MTI 2019. december. 19. 05:19

Alkotmányos vádat emeltek Trump ellen

Ő a harmadik amerikai elnök, aki ellen elindult az impeachment eljárás.

Az amerikai képviselőház megszavazta, hogy Donald Trump elnököt felelősségre vonják az ellene felhozott mindkét vádpontban: hatalommal való visszaélés és a kongresszus munkájának akadályozása miatt. A képviselők ezzel döntöttek az elnök elmozdítását célzó alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) lefolytatásáról.

A kongresszus alsóháza csütörtökre virradóan külön-külön voksolt a demokrata törvényhozók által megfogalmazott vádpontokról.

Először 230:197 arányban fogadták el, hogy az elnök felelősségre vonható legyen a hatalommal való visszaélés miatt, majd 229:198 arányban magszavazták az eljárás lefolytatását a képviselőház akadályozása címén.

A törvényhozók párthovatartozás szerint voksoltak. Az első információk szerint csupán egyetlen demokrata párti képviselő, a hawaii Tulsi Gabbard nem szavazott a pártjával együtt, az adatok pontosításakor azonban árnyaltabb kép bontakozott ki. Kiderült, hogy két demokrata párti képviselő – Jeff Van Drew New Jerseyből és a minnesotai Collin Peterson – mindkét vádpontban a republikánusokkal együtt voksolt, Jared Golden, Maine állam demokrata párti törvényhozója pedig az első vádpontot megszavazta, a másodikat illetően azonban nemleges szavazatot adott le. Elemzők ezzel kapcsolatban megjegyezték: Van Drew, Peterson és Golden olyan körzetek képviselői, ahol Donald Trump a 2016-os választásokon nagy arányú győzelmet aratott.

A voksolást megelőző vita több mint nyolc órán keresztül tartott, történelmi ihletésű magyarázatok és rendkívül heves szócsaták tarkították. A képviselők pártjaik álláspontját ismételve érveltek, és rendszerint nagy tapsvihar tört ki, amikor a republikánusok azt bizonygatták, hogy az elnök ellen felhozott vádpontok alaptalanok és nem bizonyítottak. Ezért az egész eljárással a demokraták szerintük a jövő évi választásokat akarják befolyásolni.

A demokraták szerint viszont Donald Trump korrupt módon visszaélt a hatalmával, amikor a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében azt vetette fel, hogy Kijev indítson vizsgálatot a demokraták egyik elnökjelöltje, Joe Biden volt alelnök és fia, Hunter Biden ukrajnai üzleti ügyeiben. A demokrata törvényhozók állítása szerint az elnök ezzel idegen hatalmat buzdított arra, hogy beavatkozzék az amerikai választási folyamatba, és egyben veszélybe sodorta az amerikai nemzet biztonságát is.

A demokraták, köztük is például Adam Schiff, a képviselőház hírszerzési bizottságának vezetője, úgy vélekedtek, hogy sürgősen lépéseket kellett tenniük az elnök ellen. Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke pedig az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről beszélt, részletekbe nem bocsátkozva.

"A hatalomról van szó. Donald Trumpnak van hatalma, a demokraták pedig akarják a hatalmat" – hangsúlyozta Matt Gaetz floridai republikánus képviselő. Liz Cheney wyomingi republikánus törvényhozó – Dick Cheney volt alelnök lánya – pedig arra figyelmeztetett, hogy a Trump elleni impeachment megszavazása hosszú távon okoz károkat az amerikai demokráciának.

Pelosi: Szomorú, de nagyszerű nap. Fehér Ház: gyalázat!

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök az Egyesült Államok számára nagyon szomorúnak, de az alkotmányosság szempontjából nagyszerűnek nevezte a képviselőház döntését a Trump elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárás megindítását.

A házelnök az impeachmentet előkészítő két képviselőházi bizottság vezetőivel, a hírszerzési bizottságot irányító Adam Schiff-fel és az igazságügyi bizottság elnökével, Jerrold Nadlerrel közösen tartott sajtótájékoztatót. Ezen Schiff úgy fogalmazott: "most az a kérdés, hogy (Mitch) McConnell szenátor (a szenátus republikánus frakciójának vezetője) lehetővé tesz-e egy tisztességes eljárást a szenátusban".

A képviselőházi szavazás után ugyanis az impeachment-folyamat a szenátusban folytatódik, ahol szabályszerű tárgyalást folytatnak le. Ennek vezetője az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke, John Roberts lesz, a szenátorok pedig egyszerre látják el az esküdtek és a bírák feladatát.

Trump a kongresszus döntése után közleményben hangsúlyozta: meggyőződése, hogy a szenátus helyreállítja a törvényes rendet, és tisztázza az ellene felhozott vádak alól. A kommünikét kiadó Fehér Ház arra a szenátusi tárgyalásra utalt, amelyet a képviselőházi voksolás után az impeachment keretében tartanak majd várhatóan január elején.

A képviselőházi szavazást a Fehér Ház

az amerikai történelem egyik leggyalázatosabb politikai epizódjának"

minősítette.

A közleményben Stephanie Grisham szóvivő kiemelte, hogy "a demokraták egyetlen republikánus szavazat és bűncselekményre utaló egyetlen bizonyíték nélkül keresztülnyomták a képviselőházban az impeachment törvénytelen cikkelyeit".

Trump később személyesen is elmondta a véleményét az impeachment megindításáról, és arra szólította fel a támogatóit, hogy a jövő évi választásokon

szavazással küldjék a pokolba" Nancy Pelosit.

Az elnök szerda éjjel egy michigani kisvárosban tartott választási nagygyűlésen arról beszélt: a szavazás csupán azt mutatta meg, hogy a demokrata párti politikusok "mély gyűlölettel és megvetéssel" viseltetnek a szavazók iránt.

Az elnök megjegyezte, hogy egyetlen republikánus törvényhozó sem szavazta meg az impeachment lefolytatását. Hozzáfűzte: az ország "jobban áll", mint valaha, s ő semmi rosszat nem tett.

Miért indult az eljárás?

A mostani eljárást a demokrata párti törvényhozók kezdeményezték, egy Donald Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti júliusi telefonbeszélgetésre hivatkozva. A beszélgetésben ugyanis Trump a többi között felvetette, hogy korrupciós vizsgálatot kellene indítani Kijevben a demokraták elnökjelölt-aspiránsa és volt alelnök, Joe Biden és a fia, Hunter Biden ukrajnai üzleti ügyeiben. Az eljáráshoz vezető képviselőházi meghallgatásokat összegző bizottsági jelentés arra a következtetésre jutott, hogy Trump az Ukrajnának a képviselőház által korábban megszavazott katonai segély átutalásának visszatartásával "zsarolta" a kijevi vezetést, és más hivatalos csatornákat is felhasznált ahhoz, hogy 2020-as újraválasztásához külföldi segítséget vegyen igénybe.

Mi is az impeachment?

A demokrata többségű képviselőház, amely kvázi vádhatóságként dönt, az elemzők szerint szinte bizonyosan megszavazza az igazságügyi bizottság által elkészített vádiratot, és ezzel Donald Trump amerikai elnök alkotmányos felelősségre vonását célzó eljárás, azaz az impeachment megindítását. Ehhez nem szükséges kétharmados többség, elegendő az egyszerű.

Ezt követően a szenátusban – a kongresszus felsőházában – folytatódik az eljárás, amely lényegében szabályszerű tárgyalást jelent.

A tárgyalást a szövetségi legfelsőbb bíróság (alkotmánybíróság) elnöke, John Roberts bíró vezetésével tartják, és a döntéshez kétharmados többség szükséges. Vagyis a 100 fős szenátusban a 47 demokrata szenátor mellett 20 republikánus politikusnak is Trump ellen kellene szavaznia. Elemzők szerint az rendkívül kevéssé valószínű, hogy ez megtörténik a republikánus többségű szenátusban.

Az impeachmentről az amerikai alkotmány rendelkezik. Az Egyesült Államok alapító atyái azért foglalták ezt alkotmányba, hogy a mindenkori elnököt is felelősségre lehessen vonni, ha hazaárulást, vesztegetést, vagy "magasabb szintű bűncselekményt" követ el.

Eddig három amerikai elnök esetében indult meg az eljárás: 1868-ban a demokrata párti Andrew Jackson és 1998-ban a szintén demokrata párti Bill Clinton ellen le is folytatták, de egyiküket sem váltották le. A republikánus Richard Nixon esetében a képviselőház 1974 októberében megindította az eljárást, de az elnök – mivel elveszítette a republikánusok támogatását – még a szenátusi tárgyalás előtt benyújtotta a lemondását.

Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.