A magyar jogállamiságot bírálók nem érzik hatékonynak a 7-es cikk szerinti eljárást.
A magyar jogállamiság helyzetéről az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottságában csütörtökön folytatott vita jelentéstevője szerint nem javult a jogállamiság helyzete Magyarországon. Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselő szerint a helyzet romlása azt mutatja, hogy a meglévő eszközök nem elégségesek az uniós normák betartatásához. További, új módszerek létrehozására van szükség, olyanokra, amelyek sokkal hatékonyabbak, mint a 7-es cikk eljárása. Egyn párhuzamos szabályozásról beszéltek, amely a jogállamiságot összeköti a költségvetéssel.
A bírálók szerint felháborító, hogy Magyarország euró milliárdokat kap különféle támogatás formájában, miközben leépíti a demokráciát, megsérti az emberi jogokat, lebontja a jogállamiságot, és nem vállal felelősséget a közös kihívások megoldásában. Álláspontjuk szerint a demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok helyzetének vizsgálata céljából indított, az uniós szerződés 7-es cikke szerinti eljárás lefolytatásába az Európai Parlamentet és a civil szervezeteket is be kell vonni.
Hidvéghi Balázs felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy a jogállamisággal Magyarországnak semmilyen problémája nincs, az is a demokrácia és az uniós tagságának alapja. Amivel problémája van, az a jogállamiság politikai fegyverként való hamis felhasználása. A fideszes EP-képviselő szerint a jogállamiság állítólagos magyarországi sérelmét feltáró eljárást az EP a jogállami szabályok lábbal tiprásával akarja lefolytatni.
Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője szerint magyar kormány szerint nincs olyan fogalom, hogy jogállam, ezért azt nem is lehet vizsgálni.
"Ez abszurd mindannyiunk számára, akik azért küzdünk, hogy Európa demokratikus, az emberi jogokat és a jogállamiságot tiszteletben tartó országok közössége legyen" - fogalmazott.
Donáth Anna, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában elmondta, hogy a magyar kormányt nem tántorította el a "rombolástól, a jogállamiság további leépítésétől" sem a 7-es cikk szerinti eljárás, sem pedig az, hogy az Európai Néppártban (EPP) felfüggesztették a Fidesz tagságát.