Németh András
Szerzőnk Németh András

A Liberális Párt élén álló Justin Trudeau megnyerte ugyan a hétfői kanadai parlamenti választást, ám ezúttal elmaradt a négy évvel ezelőtti nagyarányú győzelem: a legendás hírű egykori miniszterelnök, Pierre Elliott Trudeau fia most legfeljebb kisebbségi kormányt alakíthat. Az előzetes eredmények szerint a „királycsináló” a baloldali NDP lehet.

Sokat halványult négy év alatt a liberális kanadai miniszterelnököt, Justin Trudeau-t körülvevő egykori dicsfény, s erről leginkább a politika első vonalába csak 2012-ben berobbant politikus tehet. Hiába alakított ugyanis olyan kormányt, amelyben a 31 tag közül 15 volt nő, s amelyben több, fogyatékkal élő ember is helyet kapott, a 47 éves kormányfő által tett látványos ígéretek jó része beváltatlan maradt. Programjának megfelelően ugyan legalizálta a marihuána használatát, viszont elmaradt a „győztes mindent visz” elvre alapuló választási rendszer beígért reformja, és a környezetvédelem terén sem mutatott sok újat a Trudeau és kormánya. Sőt, még attól sem riadt vissza, hogy a környezetvédők megdöbbenése dacára állami kézbe vegye a Mountain Trust olajvezetéket, mert így lehetett csak szavatolni, hogy rövid idő alatt zökkenőmentesen háromszorosára lehessen növelni a vezeték kapacitását.

Blackface – hétköznapi rasszizmus

Ugyancsak nagyon rosszat tett Trudeau-nak a „blackface” botrány. Néhány hónappal a szavazás előtt kiderült, hogy a miniszterelnök az ezredforduló környékén több alkalommal is úgy jelent meg különböző bulikban, hogy arcát feketére festette. Míg ez Európában nem számít különösképpen durva cselekedetnek, Észak-Amerikában, ahol a feketék évszázadokon át a megalázott kisebbségiek sorsát élték meg – a „blackface” a rasszizmus szinonimájának számít.

nationalpost.com

Trudeau ugyan azt állította, hogy fiatal tanárként nem tudta, mit jelent valójában a „blackface”, ám ezt nem sokan hitték el neki. Közben az is kiderült, hogy nem is csak egyszer "mókázott" így. 

De sokat ártott neki a SNC-Lavalin csoport körül kitört botrány is: a vádak szerint Trudeau utasította igazságügyi miniszterét, hogy segítsen megvédeni a vállalatot a különféle korrupciós vádaktól. A botrányban játszott szerepe miatt augusztusban az illetékes kanadai hatóság megállapította, a miniszterelnök etikai vétséget követett el.

Átrendeződő politikai erőviszonyok

A CBC kanadai televízió adatai szerint Trudeau-nak végül úgy sikerült szavatolni kis arányú győzelmét, hogy a keleti tartományokban – ahol elsőként nyíltak meg a szavazóhelyiségek – a liberálisok több körzetben is fájó vereséget szenvedtek el. A pontos végeredményre még várni kell, ám úgy tűnik, hogy a liberálisoknak több mint tíz képviselői szék hiányzik az újabb abszolút többség megszerzéséhez, azaz a legalább 170 parlamenti hely elnyeréséhez.

Andrew Scheer
MTI / EPA / Adrian Wyld

A második helyen az adócsökkentési ígéretekkel kampányoló Andrew Scheer vezette konzervatívok végeztek – egyelőre az sem kizárt, hogy úgy maradtak le az első helyről, hogy országos szinten több voksot kaptak, mint a liberálisok –, míg a harmadik hely a Québec tartományban erős Québeci Blokknak (BQ) jutott. A nagyrészt franciaajkú kanadaiak által lakott tartományban a BQ az előrejelzések szerint megháromszorozta a támogatottságát, és több mint harminc helyet szerzett. 

„Senki sem lesz többségben a parlamentben. A BQ nem akar részt venni a kormányban, de ha az ottawai kabinet döntése segíteni fogja Québecet, akkor mellé állunk, ha viszont ártani fog a tartománynak, akkor meg fogjuk akadályozni a lépést” – mondta a voksolás után a BQ vezetője, Yves-Francois Blanchet. Hozzátette: szerinte a kanadaiak nem akarnak kisebbségi kormányt, így a választókra másfél éven belül újabb választás vár.  A politikus – aki azt sem ellenezné, ha Québec elszakadna Kanadától – azt is elmondta, nem azért vesz részt majd a kanadai parlament munkájában, hogy aláássa a föderalizmust.

Királycsináló „szocdemek”

A mostani választás után a szociáldemokrata irányvonalat követő Új Demokrácia Párt (NDP) lehet a királycsináló. A párt élén a szikh származású Jagmeet Singh áll, aki a minimálbérek emelését, illetve minden drog birtoklásának dekriminalizálást tűzte a zászlajára. Az NDP várhatóan 25 körüli mandátumot kap, így a párt elég erős lehet ahhoz, hogy kívülről támogassa a liberálisok kormányát. Az NDP-hez hasonlóan a 6 százalék körüli támogatottságot szerzett, és a kanadai választási szabályok miatt minimális helyet szerzett zöldek is támogatják a kábítószer-birtoklás dekriminalizálását.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.