A jogvédők által orwellinek nevezett társadalmi pontrendszert még csak teszteli a pekingi vezetés, amely szeretné rendszerhű sereggé formálni a kínaiakat, és ehhez minden csúcstechnológiai eszköze meg is van – olvasható az e heti HVG hetilapban.
Ha jótékonykodtál, önkénteskedtél, vért adtál vagy idősebb rokonodról gondoskodtál, akkor pluszpontot kapsz. Ha rosszul dolgozol, elhanyagolt az ingatlanod, megsérted a társadalmi normákat, nyilvános online bírálatban kétségbe vonod a párt vezető szerepét vagy nem fizeted rendesen a hiteledet, akkor pontlevonással büntetnek. Ez nem egy új társasjáték, hanem az az osztályzási rendszer, aminek bevezetését Kína 2014-ben elhatározta.
A társadalmi pontrendszer vállalatokra, szervezetekre és egyénekre egyaránt vonatkozik, és nem véletlenül emlegetik vele kapcsolatban George Orwellt. Az 1,4 milliárd kínai osztályzását 2020 végéig kellene elkezdeni, s egyelőre csak helyi kísérletek folynak városokban, megyékben, falvakban, felemás eredménnyel. Országosan még csak egy feketelista van, azokról, akik jogerős ítélettel dacolva nem fizették ki a büntetést vagy nem kértek bocsánatot a pernyertestől. Tőlük 2016-2018 között 17,5 millió alkalommal tagadták meg, hogy repülőjegyet, és 5,5 millió esetben, hogy szuperexpresszre szóló jegyet vegyenek.
A HVG friss számában arról is olvashatnak, hogyan lett a digitális megfigyelés próbaterepe a muszlimok lakta Hszincsiang tartomány, és milyen lojalitási és jutalmazási rendszert alakított ki a mobilfizetési rendszerét használók számára az Alibaba.