Földi eredetűek lehettek, csak az a kérdés, irániak-e.
Amerikai részről bizonyítékként nyilvánosságra hoztak egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy az iráni erők egy tapadóaknát távolítanak el a két tartályhajó egyikéről. A matrózok beszámolója szerint a támadás a levegőből érkezett.
A Kokuka Courageoust, amely olajtermékeket szállított Szingapúrba és Thaiföldre, két találat is érte. Az Ománi-öbölben, a Hormuzi-szoros közelében támadták meg – egy másik, norvég hajóval együtt –, aminek következtében megsérült, és ki kellett menteni a 21 fős legénységét.
Katada Jutaka, a tartályhajót üzemeltető Kokuka Sangyo társaság elnöke úgy vélekedett, hogy a legénység által észlelt repülő tárgyak rakéták lehettek. Tagadta egyben annak lehetőségét, hogy a tartályhajót torpedótalálat vagy aknatámadás érte volna, mert a károk a hajóban a vízszint fölött keletkeztek. Az aknatámadásról szóló hírt Katada hamisnak nevezte.
A társaság elnöke szólt arról is, hogy a legénység észlelte az iráni haditengerészet egyik hajóját, de azt nem mondta meg, hogy a támadás előtt vagy után.
A tankert az első találat a gépterem közelében érte – ez még nem okozott nagyobb gondot –, míg a második becsapódás a hajó jobb oldalán, a tat irányában történt – derült ki japán sajtóhírekből.
A hajó állapota stabil, a rakomány nem sérült meg. A legénység visszatért a hajóra, hogy helyreállítsa energiaellátási rendszerét – mondta Katada.