Világ MTI 2019. február. 28. 07:21

Trump: Nem kell sietni az atommentesítésről szóló megállapodással

A megfelelő egyezséget akarjuk elérni – mondta az amerikai elnök az észak-koreai nukleáris leszerelésről a vietnami Hanoiban, az amerikai–észak-koreai csúcstalálkozó második napján.

Donald Trump a megbeszélések folytatása előtt tartott sajtótájékoztatón megerősítette már korábban is hangoztatott álláspontját, hogy nem kell elsietni a megállapodást Phenjannal. "A gyorsaság nem fontos, ami az, hogy a megfelelő egyezséget érjük el" – mondta, hozzátéve: értékeli, hogy Észak-Korea a szingapúri csúcs óta nem hajtott végre atom- és rakétakísérleteket.

Trump hangsúlyozta: kapcsolata Kimmel erős, és ilyenkor "jó dolgok" történnek. Részleteket mellőzve hozzátette: az első nap díszvacsoráján több jó ötlet is felmerült.

Kim Dzsongun arra a kérdésre válaszolva, hogy bízik-e megállapodás létrejöttében, közölte: korai megmondani, de azt semmiképp sem állíthatja, hogy borúlátó lenne. Az ösztönei azt súgják, hogy jó eredményekkel fog zárulni a csúcstalálkozó – jegyezte meg. Ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy nem lenne Vietnamban, ha nem volna hajlandó országa nukleáris leszereléséről tárgyalni.

Az észak-koreai vezető közölte, hogy üdvözölné egy amerikai kapcsolattartó iroda létesítését Phenjanban. Trump ezt jó ötletnek találta, és felvetette, hogy Phenjan is nyisson irodát az Egyesült Államokban.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy lesz-e politikai zárónyilatkozat a csúcs végén, Trump azt válaszolta: "majd meglátjuk". Megismételte, hogy ha megegyezésre jut a két ország, Észak-Korea gazdasági hatalommá válhat.

Afelől is érdeklődtek újságírók, hogy az emberi jogok kérdése szóba került-e megbeszéléseiken. Erre az amerikai elnök azt mondta, hogy mindent megvitatnak.

Az AP szerint a csúcstalálkozó esetleges eredményei között lehet a koreai háborút lezáró békeszerződés a két ország között, ami a Dél-Koreában állomásozó amerikai katonák létszámának csökkentéséhez vagy az amerikai szankciók részleges feloldásához vezethet. Utóbbi esetben Észak-Korea elindíthatná a Dél-Koreával tervezett gazdasági projekteket. A kételkedők azonban felhívták a figyelmet, hogy az ilyen típusú megállapodások gyengítenék Washington tárgyalási pozícióját, az észak-koreai atommentesítés pedig elmaradna.

Megfigyelők szerint a tavalyi szingapúri csúcson Kim valamelyest megvezette Trumpot az atommentesítésről szóló ígéretével, valójában az amerikai szankciók feloldását akarta kiédesgetni tőle. Több magas rangú amerikai tisztviselő is arra az álláspontra jutott az utóbbi időben, hogy Phenjannak esze ágában sincs megválni az atomfegyverektől, mert az az egyetlen aduja a nemzetközi közösséggel, így az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásain. A szingapúri találkozón nem esett szó az atomfegyver-mentesítés részleteiről, az ellenőrzés módjáról és a menetrendjéről sem.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.