Az észak-koreai atomfegyver-program legfontosabb elemének számító jongbjoni létesítmény jövőjével kapcsolatos nézeteltérés miatt maradt el a megállapodás Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezeti vietnami találkozóján. Ezt Trump jelentette be hanoi sajtóértekezletén. Ahogy azt is, hogy nem tervez újabb szankciókat Észak-Korea ellen.
„Kim Dzsongun kész teljes mértékben lebontani a jongbjoni telepet, de cserébe az Észak-Korea elleni összes szankció eltörlését kéri. Erre nem vagyok hajlandó” – mondta Trump a Kim Dzsongunnal folytatott tárgyalás után tartott sajtótájékoztatón.
Trump szavaiból arra lehet következtetni, hogy miközben az amerikai elnök folyamatosan „nagy vezetőnek” titulálja a phenjani politikust, a találkozón nem a teljes bizalom légköre uralkodott. Az amerikai elnök ugyanis közölte, a megbeszélésen szóba került egy másik koreai urándúsító üzem ügye is, s Trump szerint a koreaiakat meglepte, hogy mi mindenről tud az USA. (A szakértők szerint egyébként a több reaktornak, valamint urándúsítónak és egy plutóniumüzemnek is helyet adó jongbjoni létesítmény mellett még legalább két olyan titkos üzem van Észak-Koreában, ahol uránt dúsítanak az atomfegyverek számára.)
Az is egyértelművé vált, hogy Kim Dzsongun és Trump egészen mást ért az atommentesítés alatt. „Észak-Korea szerint a Dél-Koreát védelmező amerikai atomernyőt is le kell bontani, míg számomra egyértelmű, mi a denuklearizálás. Észak-Koreának meg kell válnia a rakétáitól. Ennyi” – mondta Trump.
Trump szerint annak ellenére, hogy most nem sikerült megállapodni Kim Dzsongunnal, folytatódhat az észak-koreai nukleáris létesítmények nemzetközi ellenőrzése, ám hozzátette, erre nem a közeljövőben fog sor kerülni. „Lesznek ellenőrzések, ha azzal tudunk valamit kezdeni. Tudunk egyet s mást a különféle létesítményekről, s sikeresek lehetnek az ellenőrzések” – magyarázta. Azt is elmondta, nem állapodtak meg egy harmadik találkozóról, bár a Fehér Ház szóvivője szerint a felek készek folytatni a párbeszédet.
A kudarc azt jelenti, hogy a tavalyi szingapúri csúccsal ellentétben a két vezető most nem írt alá semmiféle dokumentumot. „A papírok készen álltak az aláírásra, de úgy éreztük végül, hogy ez most nem a megfelelő alkalom” – magyarázta az amerikai elnök, aki szerint a kudarc ellenére sem újítja fel Észak-Korea az atomfegyver-kísérleteket.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a kudarc után Washington bevezet-e újabb szankciókat Észak-Korea ellen, Trump nemmel válaszolt. „Nem akarok újabb szankciókról beszélni, a már érvényben lévők is kemények. Az észak-koraiaknak is élniük kell, a Koreával kapcsolatos véleményem alapvetően megváltozott azóta, hogy jól megismertem Kim Dzsongunt” – mondta Trump, majd a rövid sajtókonferencia végeztével közölte: felül a repülőgépre, és visszatér a Washington nevű gyönyörű városba.