Egyre több menedékkérő érkezik legálisan az Európai Unióba - írta a Berliner Morgenpost című német lap vasárnap az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) 2018-ról szóló éves jelentésére hivatkozva.
A tagállamok menekültügyi együttműködését segítő EU-s ügynökség adatai szerint "2018-ban csaknem minden ötödik menedékkérő teljesen szabályosan és vízummentesen utazott be az EU-ba, hogy benyújtsa menedékjogi kérelmét", ami nagyjából 115 ezer embert jelent - áll a lap hírportálján közölt beszámolóban.
A jogszabályi előírásoknak mindenben megfelelő módon, legálisan érkező menedékkérők száma egy év alatt csaknem harmadával nőtt, és meghaladja a Szíriából és Irakból érkezők összesített számát.
A két leginkább jellemző kibocsátó régió Latin-Amerika és a Nyugat-Balkán. A belpolitikai és gazdasági válság sújtotta Venezuelából például tavaly 22 200 menedékkérő érkezett - ami az egy évvel korábbinak a duplája -, Kolumbiából pedig több mint tízezer. A Nyugat-Balkánon a legnagyobb kibocsátók közé tartozik Albánia, az EU-tagjelölt és NATO-tag országból 21 900 menedékkérő érkezett tavaly.
Az ügynökség éves jelentése szerint 2018-ban 634 700-an kértek nemzetközi védelmet az EU huszonnyolc tagállamában, illetve Izlandon, Norvégiában és Svájcban, ami 10 százalékos csökkenés a 44 százalékos visszaesést produkáló megelőző évhez képest, és már megfelel a 2015-ös menekülthullám előtti szintnek.