Világ hvg.hu 2019. február. 08. 11:51

Újabb mérgezési ügybe keveredett Oroszország

Az orosz katonai hírszerzés (GRU) harmadik olyan embere, aki akkor tartózkodott Nagy-Britanniában, amikor 2018 márciusában Salisburyben novicsok idegméreggel megkísérelték megölni Szergej Szkripal orosz-brit kettősügynököt, Bulgáriában is akkor jelent meg, amikor egy helyi üzletember és fia betegedett meg ismeretlen összetételű méregtől – állítja a Bellingcat oknyomozó portál.

A Szkripal-ügyben már több felfedezést is tévő – például a Szkripal-merénylet feltételezett elkövetőinek valódi személyazonosságát kiderítő – Bellingcat szerint a harmadik GRU-ügynök a 45 éves, Szergej Fedotov néven utazó férfi, akinek hamis személyazonosságát ugyanúgy 2010-ben hozták létre, mint a Szkripal-ügyben érintett Anatolij Csepigáét, illetve Alekszandr Miskinét.

A Bellingcat azt is megírta, hogy Fedotov személye először a szentpétervári Fontanka nevű oknyomozó portálnak lett gyanús, a Bellingcat csak később szállt be a nyomozásba. A portál és az orosz Insider híroldal által megszerzett adatok szerint Fedotov 2010-től beutazta Európát, Ázsiát és a Közel-Keletet, s sokszor pár nappal az előtt jelent meg egy-egy helyen, hogy ott rendkívüli események történtek. Ilyen volt például egy 2015-ös bulgáriai út is. Fedotov április 24-én érkezett meg egy moszkvai repülőjárattal a tengerparti Burgaszba, s bár április 30-ára szólt a visszaúti jegye, arra a gépre már nem szállt fel. Helyette április 28-án az isztambuli reptéren jelent meg, ahol az utolsó pillanatban váltott jegyet egy moszkvai járatra.

Április 28-a arról marad emlékezetes Bulgáriában, hogy egy ismert szófiai vállalkozó Emilian Gebrev (képünkön) kórházba került, miután rosszul lett egy szófiai fogadáson. Ugyanekkor ugyancsak rosszul lett Gebrev felnőttkorú fia, valamint Gebrev vállalatának egyik vezetője is. A kórházban megállapították, hogy mindhárman mérgezéstől betegedtek meg, ám azt nem tudták kideríteni, milyen szert kaptak az áldozatok.

A mérgezést végül mindhárman túlélték, s az alapos vizsgálatok is csak annyit tudtak megállapítani, hogy a méreg egyik része egy erős rovarirtó szer volt, míg a másik komponensről még az egyik helsinki intézetben sem tudták kideríteni, pontosan mit tartalmaz. Gebrev május végén újra rosszul lett, s újra kórházba került. Pont akkor, amikor „Fedotov” ismét a szokásos módon jelent meg Bulgáriában: május 24-én érkezett Moszkvából, május 28-ára vett retúrjegyet, ám arra a gépre nem szállt fel, inkább május 30-án Szerbiából repült vissza hazájába.

Ami pedig a 2018-as Szkripal-merényletet illeti: aznap szállt le Londonban, mint Csepiga és Miskin, viszont egy másik járattal érkezett. Moszkvai jegye március 4-ére – a Szkripal-merénylet napjára szólt – ám végül nem Londonból tért vissza Moszkvába, hanem pár nappal később egy másik európai fővárosból.

Bár a merénylet több mint három éve történt, a hatóságok nem vettek őrizetbe senkit, és nem is tudják, ki követhette el az akciót. Gebrev a Bellingcatnek azt mondta, azért akarhatták megmérgezni, mert katonai felszereléseket szállított Ukrajnának. Vagy azért, mert valaki meg akarta szerezni a tulajdonában lévő bulgáriai fegyvergyárat.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?