Világ hvg.hu 2019. január. 25. 14:17

Oroszországnak van mit féltenie Venezuelában

Súlyos gazdasági és politikai veszteséget szenvedhet Oroszország, ha kiszorul a hatalomból a Moszkva szövetségesének számító Nicolás Maduro államfő.

„Az orosz elnök megerősítette, hogy Moszkva támogatja a legitim venezuelai kormányt, úgy véli, a külföldről provokált belpolitikai válság kirobbantói megsértik a nemzetközi jog alapvető normáit” – mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő, miután Vlagyimir Putyin telefonon beszélt a szorult helyzetbe került Nicolás Maduro venezuelai elnökkel.

Moszkva nem véletlenül aggódik a miatt, hogy Maduro helyzete megrendült az után, hogy Juan Guaidó parlamenti elnök ügyvezető államfővé nyilvánította magát, több ország, köztük az USA pedig elismerte az új venezuelai vezetés legitimitását. Oroszország ugyanis az utóbbi években látványosan megvetette a lábát a latin-amerikai országban, s Maduro távozásával elveszne a megszerzett javak egy része.

Oroszország becslések szerint 2006 óta több mint 17 milliárd dollárnyi hitelt nyújtott Hugo Chávez államfőnek, majd 2013-ban hivatalba lépett utódjának, Nicolás Madurónak, s közben az orosz vállalatok egyre nagyobb részesedést szereznek Venezuelában. A célpont elsősorban az olajipar: Venezuela rendelkezik a legnagyobb olajtartalékkal, s a Kremlhez közel álló Rosznyefty folyamatosan növeli tulajdoni arányát. A The Moscow Times összesítése szerint a Rosznyefty immár 40 százalékos részesedét szerzett a Petromanagasban, a Petroprijában, és a Petrovictoriában, s tovább 32 százalékkal rendelkezik a Petromirandában, s 27-tel a Boqueron olajipari cégben. Az oroszok kitermelési kvótákat is szereztek, az orosz részesedéssel kitermelt venezuelai olaj 2017-ben nyolcmillió tonna volt, ebből 3 millió tonnát kaptak az oroszok.

Oroszország – a világ legnagyobb gabonatermelője – az utóbbi években jelentős szállítmányokat juttatott el Venezuáelába: minden évben mintegy 220 ezer tonna érkezett.

A venezuelai pénzügyi szektorban is erősödő Oroszország 2006 óta jelentős fegyverszállító is lett: az orosz vállaltok elsősorban kézifegyvereket, harckocsikat és repülőgépeket szállítottak Venezuelának, s a Nyezaviszimaja Gazeta című lap úgy tudja, az is felmerült, hogy Oroszország stratégiai bombázókat kíván állomásoztatni egy venezuelai támaszponton. Ennek egyik előjele lehetett az, hogy tavaly decemberben több orosz katonai repülőgép is megjelent néhány napra a latin-amerikai országban.

Hirdetés