James Mattis védelmi miniszter után egy újabb magas rangú amerikai tisztségviselő, Brett McGurk is otthagyta Donald Trumpot. Az amerikai elnök a maga szokásos módján reagált: azt írta, semmit sem jelent, hogy távozott az Iszlám Állam (IS) ellen harcoló nemzetközi koalícióba delegált amerikai csúcsképviselő.
McGurk azért hozta előbbre már korábban is tervezett távozását, mert egyáltalán nem ért egyet Trump azon döntésével, mellyel kivonta Szíriából az IS maradványai ellen harcoló amerikai erőket. McGurk, aki néhány héttel még arról beszélt, hogy az USA mindenképpen folytatja a harcot Szíriában az IS ellen, azzal indokolta távozását, hogy szerinte az amerikai erők kivonásával Trump olyan helyzetet teremt, amely lehetővé teszi a megroggyant, ám teljesen meg nem semmisített IS újraéledését. „Sokként ért minket a döntés, szövetségeseink összezavarodtak, harcoló partnereink pedig felháborodtak. Úgy vélem, nem tudom úgy végrehajtani az új utasítást, hogy megőrizzem személyes integritásomat” – írta lemondó levelében a 45 éves diplomata, akit még Barack Obama nevezett ki a tisztségbe 2015-ben.
Trump – aki szerint McGurk távozása nem is hír, úgy véli, az IS nagyjából már le van győzve, s a maradék iszlamista erőket már a Szíriával szomszédos Törökország is képes felszámolni. Az USA szövetségesei nem értenek egyet Trumppal, már csak azért sem, mert egy közelmúltban közzétett elemzés szerint az Iszlám Államnak még legalább 14 ezer fegyverese van Szíriában, s még ennél is több Irakban. Az USA az utóbbi években folyamatosan változtatta a Szíriában állomásozó erők létszámát, becslések szerint jelenleg mintegy kétezer amerikai katona szolgál a közel-keleti országban.
A 2016-os elnökválasztást megnyert Trump hivatalba lépése óta sorozatosak a személycserék a Fehér Házban és a kormányban, a Brookings Institution nevű elemző intézet számításai szerint kevesebb mint két év alatt az eredeti elnöki csapat – beleértve a kormány tagjait is – 62 százaléka cserélődött le. A kormányból kilencen távoztak, ugyanannyian, mint a korábbi elnök, Barack Obama nyolcéves elnöksége alatt összesen. Az utóbbi hetekben James Mattis védelmi miniszter, valamint Jeff Sessions igazságügyi miniszter mondott le, de távozott John Kelly fehér házi kabinetfőnök és McMaster tábornok, Trump nemzetbiztonsági főtanácsadója is. Rex Tillerson külügyminisztert márciusban rakta ki Trump, s távozott a Nemzeti gazdasági Bizottság elnöke, Gary Cohn is. Ugyancsak nincs már a tisztségében Kelly elődje, Reince Priebus, vagy Nikki Haley, az USA ENSZ nagykövete.Brett McGurk, who I do not know, was appointed by President Obama in 2015. Was supposed to leave in February but he just resigned prior to leaving. Grandstander? The Fake News is making such a big deal about this nothing event!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. december 23.