Világ hvg.hu/MTI 2018. november. 29. 17:52

Megnehezítené a schengeni övezeten belüli határellenőrzést az EP

A schengeni övezet országai között az ideiglenes határellenőrzést a mostani 6 helyett először csak 2 hónapra lehet majd bevezetni, az ellenőrzést a jelenlegi két év helyett csak legfeljebb egy évre lehet majd meghosszabbítani, valamint a schengeni zónán belüli határellenőrzések teljes időtartama kettő helyett legfeljebb egy év lehet, ha a Bizottság is jóváhagyja az EP döntését.

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta tárgyalási álláspontját a schengeni övezeten belüli ideiglenes határellenőrzés módosításáról.

Eszerint a Schengeni övezet országai között az ideiglenes határellenőrzést a mostani 6 helyett először csak 2 hónapra lehet majd bevezetni, az ellenőrzést a jelenlegi két év helyett csak legfeljebb egy évre lehet majd meghosszabbítani, valamint a schengeni zónán belüli határellenőrzések teljes időtartama kettő helyett legfeljebb egy év lehet.

A felülvizsgálat alatt álló schengeni határellenőrzési szabályrendszer szerint a tagállamok a schengeni övezeten belül ismét bevezethetnek határellenőrzést, amennyiben komoly veszély fenyegeti országukat, de mivel az EP többsége szerint az ideiglenes határellenőrzés akadályozza a személyek szabad áramlását, ennek időtartamát most csökkentették.

A schengeni övezet államainak a kezdeti két hónapon túl részletes kockázatelemzéssel kell kísérniük a határellenőrzés fenntartását. Ha még tovább – hat hónapra – szeretnék meghosszabbítani a határellenőrzést, akkor az Európai Bizottságnak állást kellene foglalnia arról, hogy a hosszabbítás megfelel-e a jogi követelményeknek. A határellenőrzés meghosszabbítását az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanácsnak is jóvá kellene hagynia. A képviselők az Európai Parlament tájékoztatását is kérik.

Az elvileg belső határellenőrzés nélküli schengeni övezeten belül jelenleg Ausztriában, Németországban, Dániában, Svédországban és Norvégiában van a belső határokon ellenőrzés, amelyet még a 2015-ös migránsválság nyomán vezettek be. Franciaország a folyamatos terrorfenyegetettség miatt tart fenn határellenőrzést.

Hirdetés