Néhány héttel azután, hogy az Európai Parlament kétharmados többséggel megszavazta a Sargentini-jelentést, és megindította az eljárást Magyarország ellen, Trócsányi László Ankarában bejelentette: Magyarország minden segítséget megad Törökországnak a jogállamiság és az igazságszolgáltatás megreformálásához.
- Magyarország rendelkezik azzal a szakértelemmel, amellyel segítséget nyújthat az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom megerősítéséhez, és kész átadni az új bírósági eljárási kódexek bevezetésével kapcsolatos tapasztalatait - mondta Trócsányi László.
A diplomáciai nyilatkozatok szerint a törökök részéről nagyfokú nyitottságot érzett Trócsányi miniszter, aki bejelentette: kollégája a magyar felajánlást nagy örömmel elfogadta, és jelezte, jövő tavasszal Budapestre látogat. Trócsányi László szerint török igazságügyi reform legfontosabb célkitűzése a hatékony igazságszolgáltatás megteremtése, a perek észszerű határidőre való befejezése, a digitalizáció, valamint a permegelőzés, illetve a meditáció kérdése is.
A megbeszélésen nem került szóba, hogy a két évvel ezelőtti törökországi puccskísérlet után néhány nap alatt 50 ezer embert vettek őrizetbe. Tanárokat, vallási vezetőket, újságírókat, katonákat, ügyészeket, bírákat, rendőröket és köztisztviselőket zártak börtönben azzal a váddal, hogy részt vettek az Erdogan elleni puccskísérletben. A fénysebességű tisztogatás azóta sem állt le, csak lassabb lett. Az idei választások után két nappal újabb letartóztatási hullám indult. A tárgyaláson szó volt arról is, hogy milyen "támadások" érték Törökországot a jogállamiság ügyében.
Trócsányi László kijelentette, hogy a közigazgatási bíráskodásról szóló magyar törvénytervezetet kedden nyújtják be az Országgyűlésnek. A közigazgatási bíráskodás, amely Törökországban is a rendes bíróságoktól elkülönülten működik, olyan hozzáadott érték, amely a jogállamiságot erősíti - mondta.