Szakértők szerint a Benelux államok és Írország lesznek a legnagyobb gazdasági vesztesei a britek kilépésének.
Michel Barnier uniós főtárgyaló javaslatot tett az Egyesült Királyság EU-ból való kiválását követő, korábban 2020. december 31-ig tervezett átmeneti időszak további egyéves meghosszabbítására a tárgyalásokon kialakult patthelyzet feloldása érdekében – közölték diplomáciai források szerdán.
Névtelenséget kérő tisztségviselők arról számoltak be, hogy Barnier az átmeneti időszak kiterjesztésének lehetőségéről beszélt, ami szerinte talán lehetővé tenné a tárgyalások legfőbb vitás pontjának számító ír-északír határellenőrzés ügyének rendezését.
"Az egyik lehetőség az átmeneti időszak egyéves meghosszabbítása, hogy több idő legyen megkötni a kereskedelmi egyezményt" – mondta a beszámolók szerint a főtárgyaló a tagállamok általános európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek keddi tanácsülésén.
Közben a vallon statisztikai hivatal (IWEPS) friss tanulmányából kiderült: nagyjából 26 ezer munkahelyet sodorhatna veszélybe Belgiumban az Egyesült Királyság rendezetlen, megállapodás nélküli kiválása az Európai Unióból. Az elemzők szerint a legkedvezőtlenebb forgatókönyv, a tárgyalások kudarca esetén Vallóniában 5 ezer, míg Flandriában 21 ezer munkahely kerülne veszélybe. Előbbi régióban elsősorban a gyógyszer- és a vegyipar, utóbbiban pedig a közlekedési eszközök gyártói, az élelmiszer- és textilipari cégek sínylenék meg a "kemény Brexitet".
Szakértők szerint az Európai Unió tagországai közül a Benelux államok és Írország lesznek a legnagyobb gazdasági vesztesei a britek kilépésének.