A brit miniszterelnök szerint ha az Európai Uniónak aggályai vannak a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről London által előterjesztett javaslatcsomaggal kapcsolatban, vagy van ellenjavaslata, akkor a brit kormány szeretné, ha Brüsszel előállna ezekkel.
A brit javaslatcsomag minden ellenvéleménnyel szemben "nem múlt ki" – jelentette ki Theresa May vasárnap, a kormányzó brit Konzervatív Párt birminghami éves kongresszusának első napján arról a chequersi javaslatcsomagnak nevezett, sokat bírált tervezetről, amely Nagy-Britannia Európai Unióból történő kilépésének feltételeit szabályozná. (A nevét onnan kapta, hogy a brit miniszterelnökök vidéki rezidenciáján, Chequersben dolgozták ki.)
Emlékeztes: a Salzburgban tartott múlt heti informális EU-csúcson Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke működésképtelennek nevezte a csomag egyes kritikus fontosságú, mindenekelőtt a kereskedelmi szabályozásról szóló elemeit.
Theresa May ehhez képest a BBC-nek adott vasárnapi interjújában azt mondta: jelenleg a chequersi dokumentum az egyetlen olyan javaslatcsomag az asztalon, amely egyrészt teljesíti a brit EU-tagságról 2016-ban rendezett (a kilépésre voksolók szűk, 51,9 százalékos többségének győzelmével végződött) népszavazás döntését, másrészt alkalmas az Észak-Írország és Írország közötti fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerülésére.
A salzburgi EU-csúcson megfogalmazott aggályokra a brit kormányfő úgy reagált: szeretné látni részletesen kidolgozva, hogy az EU-nak pontosan mi is a kifogása a chequersi csomaggal szemben, vagy ha van ellenjavaslata, akkor "halljuk végre, hogy az mit tartalmaz".
Azt is hozzátette: London nem tudja pontosan, hogy az EU-nak "mi a problémája" a chequersi javaslatcsomaggal, "hacsak nem az, hogy az indítvány merész és nagyratörő". A brit kormány állítása szerint Donald Tuskkal ellentétben ugyanakkor nem hiszi, hogy a csomag lerombolná az EU egységes belső piacát, de "amíg nem tudjuk pontosan, hogy mi a gondjuk, nem tudunk előrelépni".
A chequersi javaslatcsomag szerint az Egyesült Királyság egésze és az EU közös szabadkereskedelmi térséget és közös szabálykönyvet alakítana ki a fizikai áruk forgalmának szabályozására, de a munkaerő és a szolgáltatások további szabad áramlására ez nem terjedne ki. Erre mondta Tusk a salzburgi csúcs után, hogy az EU véleménye szerint a brit javaslat kikezdené az egységes belső piac integritását.
A Brexit-káosszal néhány napja ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen.