Az igazságügyi bizottságon átment Kavanaugh jelölése, de republikánus szenátorok is FBI-vizsgálatot követelnek a szexuális zaklatási vádak ügyében.
Az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága csekély támogató többséggel a szenátus egésze elé küldte megfontolásra Donald Trump elnök főbírójelöltjének, Brett Kavanaugh-nak az ügyét.
A testület 11-10 arányban szavazott arra, hogy Kavanaugh kapjon esélyt a főbírói tisztségre, noha több nő is szexuális zaklatással vádolja, amit ő tagad. A bizottságban az elnök pártja van többségben.
A bizottsági ülés kezdetén a tagok először arról szavaztak, hogy egyáltalán döntsenek-e Kavanaugh-ról, erről a demokrata párti szenátorok tiltakozásként kivonultak, a délutáni végső szavazáson azonban ők is megjelentek, ezen pedig végül a republikánus többség bizalmat szavazott Kavanaugh-nak, aki így már csak egyetlen lépésre van attól, hogy főbíró lehessen.
A bizottsági szavazás előtt a republikánus Jeff Flake azonban azt javasolta, hogy halasszák el a következő, szenátusi szavazást a főbírójelöltről egy héttel, hogy az FBI ki tudja vizsgálni a szexuális zaklatás vádjait. Bár a szenátusi szavazás időpontjára a bizottságnak és Flake-nek sincs ráhatása, a szenátor közölte, hogy ha nem lesz FBI-vizsgálat, akkor nemmel fog szavazni Kavanaugh kinevezésére, és elképzelhető, hogy mások is így gondolkodnak a republikánus pártban.
A szenátusban a republikánusoknak szűk többsége van, a szavazás időpontjáról a szenátusi többség elnökének kell döntenie. A szenátusi szavazás esetleges halasztásáról a bizottság republikánus tagjai még pénteken lefolytatnak egy újabb vitát.
Ha az 53 éves bíró bekerül a legfelsőbb bíróságra, élete végéig a tagja maradhat, bár van lehetőség a lemondására is. Donald Trump elnök a nyáron jelölte a konzervatív nézeteiről ismert bírát az alkotmánybíróság szerepét is betöltő legfelsőbb bíróságra, miután Anthony Kennedy főbíró bejelentette visszavonulását.
A személye körüli vita tétjét növeli, hogy az Egyesült Államokban november elején úgynevezett félidős választásokat tartanak, újraválasztják a képviselőház egészét és a szenátus harmadát, azaz jelentős változás esetén végleg elbukhatja a tisztséget.
Trump elnök a bizottsági döntést kommentálva azt mondta a tudósítóknak, hogy egyáltalán nem gondolkodott más jelöltön abban az esetben, ha Kavanaught-t leszavazzák. A bizottsági vitát az ország története "hihetetlen pillanatának" nevezte.