2018. szeptember. 23. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2018. október. 02. 13:38 Világ

Ukrán miniszterhelyettes: a beregszászi konzulnak távoznia kell

A megszállt területekkel foglalkozó ukrán tárca helyettes vezetője szerint ki kell utasítania Ukrajnának a beregszászi magyar konzult az "útlevélbotrány" után.

Heorhij Tuka - aki 2015 és 2016 között Luhanszk megyei kormányzó volt - vasárnap a Facebookon közzétett bejegyzésében emellett azt állította, hogy már hónapokkal korábban figyelmeztetett a kárpátaljai "kúszó szeparatizmusra". Tuka irányításával jött létre 2014-ben az a Mirotvorec (Béketeremtő) nevű ukrajnai internetes portál, amely szombaton adatbázisában nyilvánosságra hozta öt olyan kárpátaljai nevét és személyes adatait, akik a magyar állampolgárság megszerzésével a portált működtető ukrán nacionalista szervezet szerint törvénysértést követtek el.

A miniszterhelyettes bejegyzésében nemtetszésének adott hangot amiatt, hogy Kijev még hezitál a magyar konzul kiutasítását illetően. "A diplomata durván megsértette a viselkedési normákat, amiért meg kell büntetni. Elég volt a magyar vezetéssel való játszadozásból, amely lábbal tiporja Ukrajna törvényeit. A törvény megsértésének tudatában a magyar vezetés nem kért bocsánatot, nem tett javaslatot a kölcsönös megértés keresésére. A magyar vezetés gyakorlatilag zsarolni kezdte Ukrajnát. A zsaroló cselekedeteire adott reakciónak egyértelműnek kell lennie. Az Ukrajna területén működő valamennyi diplomáciai intézménynek be kell tartania az ukrán jogszabályokat" - szögezte le a miniszterhelyettes.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.