Egy tanulmány szerint a levegő szennyezettsége és az asztmás betegségek száma is csökkent, amióta bevezették a dugódíjat.
Úgy tűnik, bevált Svédországban a dugódíj: egy stockholmi tanulmány szerint a városban – amióta 2006-ban díjfizetéshez kötötték a belváros egyes részeibe való behajtást – sokkal jobb lett a levegő és kevesebb az asztmás megbetegedés.
A tanulmány szerint a légszennyezést 5-15 százalékkal mérsékelte a dugódíj. Az adatok azt mutatják, hogy 2004 és 2006 közötti időszakhoz képest a dugódíj bevezetése után olyan gyorsan kezdett javulni a belvárosi levegő minősége, hogy a mért értékek jobb eredményeket mutattak, mint a fizetős övezeteken kívüli helyszíneken. Ráadásul a fizetős zónában élő gyerekek asztmás tünetei folyamatosan csökkennek a dugódíj bevezetése óta.
Nálunk a főváros vezetése már többször megpendítette a dugódíj bevezetését, de idáig semmilyen lépés nem történt az ügyben – annak ellenére, hogy a bevezetés egyébként uniós kötelezettség. Budapest 2013-ra vállalta a díj kivetését a belvárosi autósokra, ez volt ugyanis a 4-es metró uniós támogatásának egyik feltétele. A bevezetést viszont több jogszabály is ellehetetleníti, így az is elképzelhető, hogy később a metróépítésre kapott támogatások egy részét vissza kell fizetnünk.