Tíznapos fizetett szabadság jár jövő áprilistól Új-Zélandon a családon belüli erőszak áldozatainak, hogy elhagyják bántalmazó párjukat, és új otthont találjanak maguknak és a gyermekeknek. A szigetország a világon az első, ahol ilyen törvényt fogadtak el.
A parlamenti képviselők ujjongással és tapssal ünnepelték meg, hogy 63-57 arányban a törvényhozók elfogadták a világelsőnek számító új szabályozást. A törvényt hét éven át készítette el a zöldpárti Jan Logie, aki korábban egy olyan intézményben dolgozott, ahol bántalmazott nők találtak menedékre.
A The Guardian szerint azért szavaztak viszonylag sokat a törvény ellen, mert akadnak, akik attól tartanak, a kis- és középvállalkozások számára túl nagy lesz az új teher, s ezért nem fognak felvenni olyan alkalmazottakat, akiknél tartani lehet attól, hogy családtagjaik bántalmazzák őket.
Új-Zélandon jóval magasabb a családon belüli erőszakos támadások aránya, mint a többi fejlett országban, a statisztikák szerint négypercenként hívják a rendőrséget ilyen esetekhez. Az erőszak 4-7 milliárd dolláros kárt okoz az országnak.
Logie szerint a most elfogadott törvény az első lépés a felé, hogy Új-Zéland kezelni tudja az erőszak egyre súlyosabb problémáját. „A családon belüli erőszak nem választja szét a munkát és az otthont. Rengeteg olyan kutatás van, amely azt bizonyítja, hogy a bántalmazó partnerek a munkahelyre is beviszik az erőszakot. Vagy úgy, hogy fizikailag zaklatják párjukat, vagy úgy, hogy fenyegető e-mailekkel és telefonokkal bombázzák őket. Sokan azt akarják elérni, hogy párjuk otthagyja a munkahelyet és ezzel még inkább kiszolgáltatottá váljon” – magyarázta Logie.
A szomszédos Ausztráliában is fontolgatják egy hasonló törvény elfogadását, ott öt nap fizetett szabadság járna a bántalmazásból kilépő házastársaknak.