Világ hvg.hu 2018. június. 14. 15:21

Rögtön be is fuccsol a Trump–Kim-megállapodás?

Máris ellentmondó és különböző értelmezéseket kap a két napja nyélbe ütött amerikai–észak-koreai, nagyon elvi nyilatkozat a két ország részéről. Phenjan a szankciók feloldásának és a leszerelés egymás mellettiségről beszél, Trump viszont előfeltételnek tekintené a leszerelést.

Máris végetértek a mézeshetek, -napok Észak-Korea és az USA között? Donald Trump egy napja még az észak-koreai nukleáris fenyegetés végét hirdette ki Twitterjén, ma már arról beszélt Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Szöulban, hogy addig nem enyhítik az észak-koreai szankciókat, amíg az ország le nem szereli nukleáris arzenálját. Az észak-koreai hivatalos média viszont úgy számolt be, a két dolog egyszerre, lépésről lépésre fog megtörténni. Trump elnök Pompeo szerint egyértelműen kimondta Kim Dzsong Unnak, előbb le kell szerelnie a fegyvereit végérvényesen, aztán lehet szó a szankciók feloldásáról.

A két elnök történelmi találkozóján aláírt dokumentumban egy szó sem volt a szankciókról, ami már akkor felkeltette az elemzők érdeklődését. Az is egyértelműnek tűnik, hogy Phenjan nem fogja csak úgy leszerelni a fegyverzetét, biztosítékokat fog követelni, és csak sejteni lehet ezek mibenlétét. Pompeo fenntartja Trump optimista szavainak igazságtartalmát, és szerinte két és fél év alatt végrehajtható a leszerelés.

Dél-Korea és Japán is részt vett a szöuli egyeztetésen, Mun Dzse In nagy sikerként értékelte a szingapúri csúcstalálkozót, bár hozzátette, hogy "nagyon ellentmondásosan értelmezhetők az eredményei" – Trump ugyanis megígérte, hogy véget vet a háborús játékoknak, azaz nem lesznek amerikai–dél-koreai hadgyakorlatok a térségben, amíg tartanak a tárgyalások Észak-Koreával.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.