Az egyik vezető német élelmiszerbank bejelentette, visszavonja azon tiltakozást kiváltó döntést, amely szerint külföldiek nem kaphatnak a jótékonysági szervezet által összegyűjtött élelmiszerből.
Az Essener Tafel nevű élelembank magyarázatként hozzátette: a korlátozó intézkedést mindig is olyan ideiglenes lépésnek tartották, amelyre azért volt szükség, mert rövid idő alatt nagyon sok külföldi jelentkezett az ingyen elvihető élelmiszerre. A szervezet közölte, a jövőben az egyedülálló szülőkre, valamint a sokgyerekes családokra és az idős emberekre figyelnek oda a legjobban, s nem veszik figyelembe a kérelmező nemzetiségét és állampolgárságát. Az Essener Tafel Essen városában mintegy 16 ezer embernek segít rendszeresen.
Az élelmiszerbank januárban döntött úgy, hogy a jövőben csupán a német állampolgársággal rendelkező rászorultak regisztrálhatnak az újonnan kiadott tagsági kártyákra. A döntést sokan bírálták, s megszólalt Angela Merkel kancellár is aki szerint egy ilyen szolgáltatás nem működhet állampolgársági alapon. Voltak, akik keményebben foglaltak állást, s horogkereszteket festette a jótékonysági szervezet járműveire.
Jörg Sartor, az Essener Tafel vezetője már ekkor is azt állította, a döntésnek semmi köze nem volt az idegengyűlölethez, azért volt szükség az intézkedésre, mert a szervezetnek nem volt elég pénze valamennyi rászoruló kiszolgálására. Az élelmiszerláncoknál megmaradt, még használható élelmet begyűjtő Essener Tafel a Tafel nevű össznémet élelmiszerbank egyik tagszervezete.
A menekültválság csúcspontján, 2015-2016-ban mintegy 1,2 millió menedékkérő érkezett Németországba, s a külföldiek beáramlása miatt érezhetően megnőtt a radikális jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) nevű párt támogatottsága. Az AfD védelmébe vette az Essener Tafel korlátozó intézkedését, egy közleményben a párt hangsúlyozta: „ha szembeszállsz velük, már nácinak neveznek”.