Írországban már tájékoztatták az orosz nagykövetet, hogy az egyik diplomatájuk akkreditációja megszűnik. Luxemburg nem büntet orosz tisztségviselőket addig, amíg nincs száz százalékos bizonyíték arról, hogy illegális tevékenységet folytattak.
Írország is kiutasít egy orosz diplomatát válaszul a Nagy-Britannia által Oroszországnak tulajdonított angliai mérgezéses támadásra – közölte kedden Simon Coveney ír külügyminiszter. Luxemburgi kollégája, Jean Asselborn viszont azt jelentette be, hogy kormánya nem utasít ki diplomatákat, de szolidáris az Egyesült Királysággal.
Több európai kormány, az Egyesült Államok, valamint Kanada is bejelentette hétfőn, hogy orosz diplomatákat utasítanak ki megtorlásul a Szergej Szkripal volt kettős ügynök és a lánya ellen március 4-én Salisburyben idegméreggel elkövetett merényletre.
Írországban "a külügyminisztérium illetékese találkozott az Oroszországi Föderáció nagykövetével, és tájékoztatta, hogy a diplomáciai kapcsolatokról szóló Bécsi Egyezmény értelmében diplomáciai képviselete egyik tagjának az akkreditációja megszűnik" – olvasható Coveney közleményében.
Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija március 4-én súlyos mérgezéses tünetekkel került az angliai Salisbury városának kórházába. A férfi korábban az orosz katonai hírszerzés ezredese volt, és tíz éven át dolgozott a brit külső hírszerzésnek. Brit álláspont szerint Szkripalt és lányát idegméreggel próbálták meggyilkolni, amiért Oroszország felelős. Oroszország ezt visszautasította. Az ügy egyre inkább elmérgesedett, a vádak és viszontvádak nyomán a két ország kölcsönösen kiutasított 23 diplomatát. A nyugati országok jelentős részben felsorakoztak Nagy-Britannia mögött. Moszkva felajánlotta együttműködését az ügy kivizsgálásában, de kézzelfogható bizonyítékokat követel.
Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter kedden a Wort című helyi napilapnak azt mondta, hogy Luxemburg nem utasít ki orosz diplomatákat. A külügyminisztérium azonban szintén szolidaritást vállal az Egyesült Királysággal – tette hozzá a napilap.
Asselborn szerint Luxemburg addig nem helyez büntetőintézkedéseket kilátásba orosz tisztségviselőkkel szemben, amíg százszázalékosan meg nem bizonyosodik abban, hogy illegális tevékenységet folytattak, mint például a kémkedés. A luxemburgi külügyi tárca vezetője azonban emlékeztetett, hogy ők is támogatták az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács múlt pénteki döntését arról, hogy az unió külügyi főképviselője rendelje vissza konzultációra az EU oroszországi nagykövetét Moszkvából.