Zágrábba szállítottak vissza öt afgán menekültet, aki 2016-ban Horvátországban lépett be az EU területére, s Szlovénia érintésével érkezett meg Ausztriába. A Dzsafari testvéreknek és gyermekeiknek azt után kellett távozniuk, hogy az Európai Unió Bírósága is Ausztriának adott igazat. Több százezer menekült helyzete bizonytalanodott el a döntés miatt.
A Dzsafari testvérek nem kaptak menekültstátust Ausztriában, s Bécs úgy döntött, vissza kell térniük Horvátországa, mert az volt az első EU-tagállam, amelynek területére léptek. Az afgánok az Európai Unió Bíróságához fordultak, de végül a jogi testület is Bécsnek adott igazat, azt hangsúlyozva, hogy a rendkívüli helyzetekben is érvényes az EU dublini szabályozása, melynek értelmében a menekülteknek abban az országban kell menedéket kérniük, ahol először léptek be az unióba. A BBC szerint az EU bíróságának döntése és az öt afgán Zágrábba szállítása után a 2015-2016-ban Európába érkezett menekültek százezreinek helyzete vált bizonytalanná.
A Dzsafari testvéreknek és három gyermeküknek annak ellenére távozniuk kellett, hogy a jogvédő szervezetek szerint a gyerekek jól beilleszkedtek a társdalomba, s rendszeresen jártak iskolába is. „Azt szerettük volna, ha Ausztria kedvező jelzést küldött volna, s lefolytatta volna a menedéki eljárást. Ez jó példája lehetett volna az európai szolidaritásnak. Sajnos nem így történt, az osztrák hatóságok másképpen gondolták” – áll a Diakonie nevű jótékonysági szervezet közleményében.
Ausztriába a legtöbb menekült Magyarországról és Szlovéniából érkezett, s a többségük Németország felé ment tovább, 90 ezren Ausztriában kértek menekültstátust.