Világ MTI 2018. március. 07. 07:55

Éleződik a vita a bevándorlókról Washington és Kalifornia között

Az Egyesült Államok szövetségi igazságügyi minisztériuma pert indít Kalifornia állam ellen az illegális bevándorlás miatt – adta hírül kedden az NBC televízió.

Washington azt veti Kalifornia szemére, hogy nem hajlandó együttműködni a szövetségi hatóságokkal, és helyi törvényekre hivatkozva nem ad információkat az illegális bevándorlók kitoloncolásához.
   

Kaliforniában tavaly ősszel három olyan törvényt fogadott el a helyi törvényhozás, amely védelmet biztosít az illegális bevándorlóknak a kitoloncolás ellen. Ezzel, a washingtoni kormányzat szerint, a déli szövetségi állam akadályozza a szövetségi bevándorlási törvények végrehajtását és veszélybe sodorja a szövetségi rendfenntartókat, valamint a bevándorlási hivatal képviselőit is. A per megindítását Jeff Sessions igazságügyi miniszter hivatalosan szerdán jelenti be a déli állam fővárosában, Sacramentóban egy konferencián. "Az igazságügyi minisztérium és a Trump-kormányzat megvívja majd a harcot ezzel az igazságtalan, tisztességtelen és alkotmányellenes politikával" – olvasható Sessions beszédében, amelynek szövegéből az NBC televízió kedd esti híradója idézett.    

A tavaly októberben Jerry Brown demokrata párti kormányzó által aláírt három törvény az Egyesült Államok leginkább nagylelkűnek mondott védelmét biztosítja az illegális bevándorlóknak. Az egyik törvény megtiltja a helyi rendfenntartó erőknek, hogy információkat adjanak a szövetségi bevándorlási munkatársaknak a letartóztatott vagy már börtönbüntetésre ítélt illegális bevándorlókról, akiket éppen a bűncselekményeik miatt kitoloncolás fenyeget. A másik törvény megtiltja a magánvállalatok munkaadóinak, hogy együttműködjenek a bevándorlási hivatal embereivel a munkahelyi ellenőrzésekben, a harmadik pedig előírja a kaliforniai állami illetékeseknek, hogy ellenőrizzék azokat a börtönöket, amelyekben a szövetségi hatóságok tartanak fogva kitoloncolásra váró illegális bevándorlókat.
   

Azokat a településeket, amelyek védelmet biztosítanak az illegálisan az Egyesült Államok területén tartózkodóknak, menedékvárosoknak nevezik. Néhány szövetségi állam kormányzója – köztük például Kaliforniáé – az egész államot menedékvárosnak nyilvánította.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.