Világ MTI / hvg.hu 2018. február. 28. 20:53

Az ukrán alkotmánybíróság kimondta a kisebbségi nyelvek végítéletét

Az ukrán alkotmánybíróság alkotmányellenesnek tartja a 2012-ben hozott, a kisebbségeknek kedvező, nyelvhasználatot szabályozó törvényt.

Az ukrán alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette azt a 2012-ben életbe lépett nyelvtörvényt, amely a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogait kiszélesíti - tette közzé szerdán hozott döntését hivatalos honlapján a testület.

Az alkotmánybíróság már évek óta halogatta a határozat elfogadását. Parlamenti képviselők egy csoportja még 2014-ben kérte beadványban a testülettől a nyelvtörvény hatályon kívül helyezését.

A 2012-ben elfogadott ukrajnai jogszabály 18 ukrajnai nyelvet – köztük a magyart is – regionális vagy kisebbségi nyelvvé nyilvánította; azoknak a közigazgatási egységeknek a területén, ahol egy vagy több ilyen nyelv anyanyelvi beszélőinek aránya elérte a 10 százalékot, a kisebbségi nyelv az államnyelv mellett használhatóvá vált a hivatali életben, az önkormányzatok munkájában – emlékeztet a Kárpátinfo.net.

A 2012-ben megszavazott nyelvtörvény eltörlésére már szinte napra pontosan négy évvel ezelőtt is kísérletet tett a kijevi hatalom. Az Ukrajna elnöki posztját és a parlament ház­elnöki tisztjét akkor egy személyben ideiglenesen betöltő Olekszandr Turcsinov azonban az országban kialakult válsághelyzetet mérlegelve 2014. február 27-én úgy döntött, nem írja alá a 2012-es nyelvtörvényt hatályon kívül helyező dokumentumot, így az állami nyelvpolitika alapjairól 2012-ben hozott törvény – vélhetően máig – hatályban maradt. A sok vitát kiváltott 2012-es nyelvtörvény eltörlésének kísérlete azonban egyik ürügye lett a máig elhúzódó ukrajnai krízisnek.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.