A Reuters rekonstruálta tíz rohingya férfi tavaly szeptemberi kivégzésének történetét három fotó segítségével, amelyeket a helyszínen, egy Inn Din nevű faluban készített az egyik buddhista lakó. A tíz férfi között két diák is volt. A Reuters két újságíróját őrizetbe vette a mianmari rendőrség, amikor a brutális kivégzés részleteinek feltárásán dolgoztak.
A mianmari rohingya kisebbség tragédiáját nemcsak a túlélők beszámolójából ismerhette meg világszerte a közvélemény, hanem akkor is, amikor többen követelni kezdték, hogy a történtek miatt vonják vissza Aun Szan Szú Kjí mianmari vezető Nobel-békedíját, mert eleinte mintha tétlenül nézte volna a rohingyák lemészárlását. És a későbbi nyilatkozatai sem voltak feltétlenül meggyőzőek.
A Reuters munkatársai három fotóból kiindulva derítették fel tíz rohingya férfi szeptember 2-i kivégzésének körülményeit. Ezzel egyben újabb bizonyítékot szolgáltattak ahhoz, hogy a mianmari katonák néhány hónapja módszeresen kezdték lemészárolni és elüldözni a Mianmar nyugati részén élő rohingyákat.
Az ENSZ szerint népirtás történt a buddhista többségű Mianmarban, az Egyesült Államok is etnikai tisztogatásnak nevezte a történteket, a mianmari kormány viszont állította: a rohingya lázadók elleni hadműveletről van szó.
A Rakhina államban található Inn Din faluban az ott élő buddhisták és a mianmari katonák végeztek ki szeptember 2-án tíz rohingya férfit. Volt köztük két diák, akik a 20. évüket sem töltötték be, az egyikük gyógyszertárat szeretett volna nyitni. Egy iszlámtanár is az áldozatok között volt, a többiek halászként, kereskedőként próbálták eltartani a családjukat. Az egyiknek öt, a másiknak nyolc, egy harmadik férfinak kilenc gyereke volt.
‘One grave for 10 people’: Retired soldier who says he helped dig pit where slain Rohingya were buried. https://t.co/hs9E2E3YNS pic.twitter.com/hTGnBoAuSj
— Reuters Top News (@Reuters) 2018. február 10.
Elfogásuk után egymás mellé térdeltették őket, a kezüket hátrakötözték. Ekkor készült az első fotó. A második fotón is térdeltek, feltett kezekkel, már félmeztelenek voltak, nem sokkal később ölték meg őket. Legalább kettőt közülük buddhista falubeliek vertek agyon. A többieket a katonák lőtték agyon, miután végignézették velük a sírjuk megásását – mondták a Reutersnek a kivégzett rohingyák buddhista szomszédai, akik a sírt ásták.
A hírügynökségnek egy 55 éves nyugalmazott katona a falu buddhista közösségéből azt mondta: látta a kivégzést, mindegyik férfi legalább két-három lövést kapott. Volt, aki még élt, amikor eltemették.
Tavaly augusztus óta majdnem 690 ezer rohingya menekült el a lakóhelyéről Mianmarban a szomszédos Bangladesbe. Inn Din faluban körülbelül hatezer rohingya élt korábban, de senki sincs már ott közülük.
A Reuters megtalálta a tíz lemészárolt férfi hozzátartozóit bangladesi menekülttáborokban. Ők azonosították az áldozatokat a fotók alapján, amelyeket egy idősebb falubelitől kapott a hírügynökség a buddhista közösségből. Azt nem tudni, hogy a fotók készítője ugyanaz a személy-e, aki a mészárlásról is beszélt az újságíróknak.
A mianmari hatóságok fülébe jutott, hogy a Reuters az Inn Dinben történt mészárlás felgöngyölítésén dolgozok, és letartóztatták a hírügynökség két burmai munkatársát december 12-én. Állítólag azért, mert bizalmas dokumentumokat szereztek meg. A mianmari hadsereg végül január 10-én végül közleményben ismerte el a tíz rohingya férfi kivégzését.