A térségben legutóbb 2015-ben volt hasonló erősségű földmozgás.
Cunamiriadót rendeltek el a Csendes-óceánon, miután erős, egyes hírek szerint 8,2-es erősségű földmozgás rázta meg Alaszkát magyar idő szerint kedden. Ezt később 7,9-re módosították.
Az amerikai geológiai központ jelentései szerint a rengés epicentruma Kodiaktól 300 kilométerre délkeletre volt, és 10 méter mélyen pattant ki. A helybeliek beszámolója szerint a rengést nagyjából egy percig lehetett érezni.
Tue Jan 23 10:07:47 UTC 2018 event picture pic.twitter.com/qeKKqFTysB
— NWS Tsunami Alerts (@NWS_NTWC) 2018. január 23.
A szökőár miatt kiadott riasztás Kaliforniára, Hawaiira, valamint Brit Kolumbia partjaira is érvényes, de a legfrissebb számítások szerint a hullámok Washington és Oregon partjait is elérhetik. A hatóságok közben arra kérték az embereket, hogy a magasabban fekvő területeken keressenek maguknak menedéket, és további jelzésig maradjanak is ott. Erről riasztást is küldtek nekik telefonjaikra – írja a BBC.
#earthquake just got this! #alaska pic.twitter.com/kjNufsZuaM
— AK Bliss‼️ (@misswendybliss) 2018. január 23.
A lakosságot időközben evaukálni kezdték, az NBC News videót is közölt arról, ahogy az emberek autóval igyekeznek elhagyni Kodiak városát. Akik maradtak, a környező iskolákba húzódtak be.
Residents evacuating Kodiak, Alaska, amid tsunami alert following magnitude 8.2 earthquake.
— NBC News (@NBCNews) 2018. január 23.
(Credit: Jupiter00000) pic.twitter.com/2M50g9hZn3
A jelzések szerint "veszélyes szökőárra" kell számítani, a pusztítás az epicentrumtól messzebb fekvő partmenti területeket is elérheti.
A Sky News azt írta, a térséget sújtó eddigi legerősebb földrengés 1964. március 27-én következett be, akkor 9,2-es erősségű földmozgást mértek a szakemberek. A katasztrófában 139-en vesztették életüket. Az Időkép szerint a mostanihoz hasonló erejű földrengés 2015-ben történt.